Pénteken tőzsdezárásra New Yorkban az euró 1,2158 dollárra erősödött a csütörtöki 1,2085-ről, napi csúcsa 1,2177 dollár volt. A pénteki újabb dollárgyengülés oka elsősorban a vártnál gyengébb novemberi amerikai foglalkoztatási adat volt. A gyenge dollár visszafoghatja a globális gazdasági növekedést és az amerikai gazdaság túlfűtöttségét idézheti elő - jelentette ki a német Ifo gazdaságkutató intézet elnöke a múlt héten. Hans-Werner Sinn az olasz Il Sole 24 Ore című lapnak nyilatkozva aggasztónak mondta az amerikai folyó fizetési mérleghiányt, ami tovább gyengítheti a dollárt, s ez komoly csapást mérhet az európai exportra.
Sinn szerint, ha az Európai Központi Bank (EKB) most csökkentene kamatot, már túl késő lenne. Az élénkülés ugyanis már megindult Európában. Az utóbbi időben - gyakorlatilag immár tíz napja - azért döntöget rekordokat az euró, mert a piac az amerikai folyómérleg- és költségvetési hiány, valamint az Egyesült Államokat érő terrorfenyegetések miatt leértékeli a dollárt. A távol-keleti befektetők megkezdték az amerikai állampapírok nagyobb arányú eladását.
Az euró annak ellenére erősödik, hogy az Európai Központi Bank a csütörtöki kamatértekezletén a júniusban elért rekordmélységben, 2 százalékon hagyta az alapkamatot, mivel úgy ítélte meg, hogy az euróövezeti fellendülés még bizonytalan és inflációs veszély nincs, sőt, jövőre a tizenkét hónapra 2 százalék körüli infláció némi csökkenése is várható. A bank megfontolásai között az is szerepelt, hogy jelenleg a kamatemelés fölöslegesen támogatná az euró árfolyamát, és az ártana az euróövezeti fellendülés mostani fő ösztönzőjének, az exportnak.
Az 1999. január 1-én hivatalosan bevezetett euró világkereskedelmi premierje 1999. január 4-én, hétfőn volt az ausztráliai Sydneyben, 1,1747 dolláros árfolyamon, majd aznap délelőtt Londonban 1,1855 dollárt ért el a közös valuta. Eddigi mélypontja 0,8225 dollár volt, 2000. októberben.