Jelentősen nőttek a lakosság állampapír-befektetései

Vágólapra másolva!
A lakossági befektetők a tavalyi negyedik negyedben jelentősen növelték állampapír-befektetéseiket, ami először haladta meg az ezer milliárd forintot. Az állampapírok állománya a negydévben piaci értéken 7925,7 milliárdról 7821,9 milliárd forintra csökkent. Az MNB közlése szerint az államkötvény állomány csökkenésére 1997 decembere óta csak egyszer volt példa.
Vágólapra másolva!

A tőzsdei részvények piacán ugyancsak nettó vásárlók voltak a háztartások (több mint egy év után újra), s mellettük a pénzügyi vállalatok is vevőként szerepeltek. A befektetési jegyek forgalomban lévő állománya piaci értéken számítva a tavalyi utolsó negyedben számottevően csökkent, különösen a háztartások szektorában figyelhető meg jelentős visszaesés.

Befektetés/uzletinegyed/befektetes/index.htmlAz Üzleti Negyed rovata

Az állampapírok piaci értéken számított állománya 2003. negyedik negyedévében 7925,7 milliárd forintról 7821,9 milliárd forintra csökkent. A visszaesést kizárólag a kincstárjegyek piaci értéken számított állományának 3,9 százalékpontos csökkenése okozta - közölte honlapján a Magyar Nemzeti Bank.

A háztartások tulajdonában lévő állampapírok piaci értéke közel 100 milliárd forinttal emelkedett, amely nagymértékben a kincstárjegy-állomány növekedésének tulajdonítható. A lakossági befektetők állampapírpiaci részaránya így 1,4 százalékponttal 13 százalékra nőtt a negyedév végére.

A külföldiek birtokában lévő állomány jelentősen, 147,9 milliárd forinttal csökkent, így a szektor súlya a negyedév végére 28,8-ról 27,3 százalékra esett vissza. A pénzügyi vállalatok 75,6 milliárd forinttal csökkentették állampapír-állományukat, ennek következtében állampapírpiaci részesedésük 53,7-ről 53,4 százalékra mérséklődött.

A biztosítók és nyugdíjpénztárak 28,9 milliárd forinttal, a Magyar Nemzeti Bank pedig 34, 6 milliárd forinttal növelte államkötvény-állományát.

Nőtt a tőzsdei részvények állománya

A tőzsdei részvények állománya piaci értéken a harmadik negyedévi 348,0 milliárd forintos emelkedés után a negyedik negyedévben 135,7 milliárd forinttal (4,1 százalékkal) tovább nőtt, s december végén 3470,1 milliárd forintot tett ki.

Az emelkedés döntően (csaknem 80 százalékban) a papírok árfolyamának növekedéséből származott. A háztartások részvényvásárlása - több mint egy év után - ismét meghaladta az eladások értékét, mégpedig 11,6 milliárd forinttal. December végén a tőzsdei részvények 4,8 százaléka volt közvetlenül a háztartások tulajdonában, amely 0,4 százalékponttal magasabb a három hónappal korábbinál.

A külföldi befektetők az év utolsó negyedében nettó részvényeladók voltak, 22,6 milliárd forint értékben. Részesedésük viszont 1,3 százalékponttal csökkent, amely így 71,3 százalékot tett ki az év végén.

A pénzügyi vállalatok - ellentétben az előző negyedévvel - nettó vásárlók voltak a tőzsdei részvények piacán, összességében 14,2 milliárd forint értékben. Tőzsdei részvényállományuk összesen 23,7 milliárd forinttal nőtt, míg részesedésük 0,4 százalékponttal 7,5 százalékra emelkedett.

Az államháztartás 2,0 milliárd forint értékben nettó vásárlóként szerepelt a tőzsdei részvények esetében. Ezzel párhuzamosan számottevő, 22,9 milliárd forint árfolyamnyeresége keletkezett, s az újonnan bevezetett részvényekből is jelentős, 15,1 milliárd forint értékű csomaggal rendelkezett. Így összességében 40,0 milliárd forinttal nőtt a tulajdonában lévő állomány. Az államháztartás a tőzsdei részvényeknek 9,6 százalékával rendelkezett az év végén.

A befektetési jegyek állománya nettó eszközértéken a negyedik negyedévben 1068,8 milliárd forintról 894,1 milliárd forintra (16,4 százalékkal) csökkent. A háztartások tulajdonában lévő befektetési jegyek állománya az előző időszakhoz képest piaci értéken 137,4 milliárd forinttal esett vissza, így az összes állományban való részesedésük 0,7 százalékponttal csökkent.

Ebben a negyedévben kizárólag pénzügyi vállalatoknál következett be csekély mértékű növekedés (0,8 milliárd forint). A biztosítók, nyugdíjpénztáraknál lévő állomány 4,6 milliárd forinttal emelkedett. Nem számottevő mértékben, 0,4 milliárd forinttal, nőtt az egyéb pénzügyi közvetítők birtokában lévő jegyek piaci értéke. Ezzel szemben az egyéb monetáris intézményeknél lévő állomány 2,2 milliárd forinttal, a pénzügyi kiegészítő tevékenységet végzőknél pedig 1,9 milliárd forinttal esett vissza.

Jelentős mértékű visszaesés figyelhető még meg az államháztartás szektorában, az előző negyedévhez képest 11 milliárd forinttal csökkent a szektor birtokában lévő állomány.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!