A megkérdezett közgazdászok úgy vélik, hogy a rohamosan gyorsuló gazdasági növekedés könnyen válságba fordulhat, amely ráadásul erősen kihathat Ázsia többi gazdaságára is.
A kínai kormány sietve próbálta eloszlatni ezeket a félelmeket, és például a hatalmasra duzzadt banki hitelezések visszafogásával - elsősorban az ingatlanszektorban - próbálja ellenőrzése alatt tartani a folyamatokat.
A befektetések növekedése - amely elsősorban az építőiparban, lakásépítésekben jelenik meg - okozza a legnagyobb aggodalmat. A JP Morgan egy szakértője szerint ugyanis minél gyorsabban nő ez az összeg, minél nagyobb értéket ér el, annál nagyobb mértékű korrekcióra lehet számítani. A kínai kormány vasárnap ismét közölte, hogy eltökélt lépéseket kíván tenni az elszabaduló növekedés csillapítására.
A legfrissebb adatok közzététele előtt voltak olyan vélemények, amelyek szerint a lassú világgazdasági növekedés kihat majd a kínai exportra is, de nem igazolódtak be ezek a várakozások. Az ipari termelés 19, az export pedig 43 százalékkal volt magasabb idén márciusban, mint egy évvel korábban. Az infláció ugyanakkor mérsékelt maradt, csupán 2,8 százalékos volt a tavalyi első negyedévhez képest.
Egyes vélemények szerint a befektetések növekedése ráadásul ellátási problémákat is okozhatnak olyan termékek esetében, mint például az üzemanyag, fémipari- vagy építőipari termékek. A megoldás szakértők szerint az eddig a dollárhoz kötött kínai valuta szabaddá tétele lehet - írja a BBC News Online.