A gabonatermesztők egyrészt megkönnyebbülhetnek, másrészt az időjárás miatt fájhat a fejük. Vonza András miniszter aláírta azt a rendeletet, amely várhatóan hétfőn jelenik meg a Magyar Közlönyben, ami alapján a termelők az eddigi 40 százalékos helyett 100 százalékos kamattámogatást vehetnek igénybe a közraktárakban elhelyezett kalászosgabona-tételek fejében felvett közraktárhitelek után - tájékoztatta a Magyar írlapot Imrédy Szabolcs, a tárca szóvivője. További segítséget jelent, hogy a tárca a 100 tonnánál kisebb tételeket tároló kistermelőket hetente tonnánként 20 forinttal, az ennél nagyobb mennyiséget készletezőket 15 forinttal támogatja.
Arról azonban egyelőre még nincs szó - pedig a termelői és kereskedelmi szervezetek már felvetették -, hogy a búza kivitelét támogassa a kormány. A hivatalos kormánymagyarázat szerint meg kell várni az ősz eleji világpiaci árakat, s ennek ismeretében születhet döntés a szubvencióról. A magyar kormány a Kereskedelmi Világszövetséggel (WTO) kötött megállapodás szerint ebben az évben még kifizethetne e célra 1,3 milliárd forintot.
Mint a tárcánál a lap megtudta, már a mostani többletgabona-támogatások idei, közel egymilliárdos összegét is alig sikerült összekaparni, ráadásul az intézkedés többi 2-2,5 milliárdos tétele a jövő évi büdzsét fogja terhelni.
Pedig pénzre más célok miatt is szüksége lenne az FVM-nek. Meg kellene kezdeni - másfél év csúszás után - az agrárkörnyezet-védelmi program megvalósítását, és legalább 10 milliárd forintot kellene előteremteni egy integrált agrárinformációs rendszer kialakítására. Erre azonban aligha lesz pénz a tárcánál, mert értesüléseink szerint a vezetőcserét követő "leltár" során derült ki, hogy 20-23 milliárd forintra tehetők az FVM korábbi vállalásai, amivel eredetileg nem számolt a vezetés.
Ráadásul a tárcának az idén fel kell gyorsítani a SAPARD hivatal akkreditációját, ami szintén pénzbe kerül, mert ha az idén erre nem kerül sor, és emiatt jövőre nem lehet pályázatokat kiírni, úgy elveszhet a tavalyi - s azóta már prolongált - 10 milliárd forintos támogatási csomag.
A gazdák ugyanakkor egyelőre még napokig kényszerpihenőjüket töltik: az egy hete tartó esőzések miatt leállt az aratás. Általános gondot jelent, hogy az esőzések, viharok megdöntötték a gabonát. Márpedig az elfekvő növényt nem, vagy alig lehet aratni, növekszik a csapadék hatására a gombásodás veszélye, s a termés egy része is elveszhet.
Többletkiadást okoz a gabona szárítása: ez, a nyomott 20-24 ezer forintos tonnánkénti búzaár mellett, újabb nyereségcsökkentő tényezőként lép fel. Az árak emelkedését befolyásolhatja a mostani esőzések még teljesen ismeretlen hatása, ugyanakkor az FVM-támogatások hatására több százezer tonna mag kerülhet a tárolókba, csökkentve a piaci kínálatot, amely a szándékok szerint stabilizálhatja az árakat.
O. Horváth György
(Magyar Hírlap)