Mérséklődnek az árkülönbségek a világ városai között

Vágólapra másolva!
Budapest az egyik legdrágább a kelet-közép-európai városok körében a William M. Mercer tanácsadó cégnek az egyes metropolisok megélhetési költsége alapján összeállított legfrissebb listáján. Az Economist Intelligence Unit (EIU) két hete megjelent hasonló rangsorában a magyar főváros bizonyult az egyik legolcsóbbnak a rendszerváltó államok vizsgált városai körében - írja keddi számában a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Budapestet a gyorsan dráguló orosz metropolisok mellett csupán Kijev, Riga és Varsó előzi meg a rendszerváltó államok városai közül a Mercer-listán. A magyar főváros maga mögé utasítja többek között Berlint és Amszterdamot is. A William M. Mercer felmérése a lakhatás, az élelmezés, a ruházkodás és a háztartási cikkek költségeit vette figyelembe, szemben az EIU-nak a turistákra jellemző fogyasztási kosarával.

Az orosz főváros az Economist Intelligence Unit (EIU) közelmúltban készített felmérésében csupán a 34. helyen állt, igaz, abban a rangsorban is a legdrágábbnak számított a rendszerváltó államok városai körében. A William M. Mercer tanulmánya megállapítja, hogy a megélhetési költségek leggyorsabban azokban a városokban emelkedtek az utóbbi időben, melyeknek sok lakója használja a dollárt fizetőeszközként. Ennek hatása Szentpétervár drágulásában is megmutatkozik.

Az elemzés szerint a különbség fokozatos csökkenése figyelhető meg a legdrágább és legolcsóbb városok között világszerte; ennek oka a nemzetközi kereskedelembe kerülő áruk beszerzési forrásainak bővülése, ami lefelé nyomja az árakat, elsősorban a harmadik világ városaiban - írja a Világgazdaság az elemzést ismertetve.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

William M. Mercer

Korábban:

Budapest még mindig a legolcsóbb városok között
(2001. július 3.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!