Az elemzők jóslatának megfelelően a nyíltpiaci bizottság újabb fél százalékpontos kamatláb-leszállítást hajtott végre, így az előálló 2,5 százalékos kamatlábszint a legalacsonyabb 1962 óta.
A kamatlábak csökkentése alapvetően a költekezést ösztönző lépés - az üzleti szférában a befektetési kedvet, a fogyasztók körében a vásárlási hajlandóságot növeli, és ekként "élénkítő" hatásúnak tartják. Lehetséges hátránya az inflációs veszély előidézése. Ellentéte, a kamatlábak emelése logikus módon a takarékoskodás irányába hat.
Miután az amerikai gazdaság az elmúlt egy év során az egyre lassuló növekedés, majd a megtorpanás és az enyhe visszaesés jeleit mutatta, érthető, hogy a FED egyre alacsonyabb szintre csökkentette az irányadó, rövid lejáratú kamatlábat. E folyamatokhoz azonban szeptember 11-én drámai események - az Egyesült Államok területén példátlanul súlyos terrorcselekmények - párosultak, és a repülőgéprablások révén véghezvitt pusztítás és rombolás hallatlanul visszavetette a légiközlekedést és a turizmust, csődhelyzetbe sodorva annak egyes hatalmas vállalkozásait.
Mindenki elbizonytalanodott a jövő kilátásait illetően, és a por elültével a Világkereskedelmi Központ romjainak tőszomszédságában újranyitott tőzsdén a részvények árfolyama zuhanni kezdett. Ilyen helyzetben uralkodó vélemény, hogy a kilábalás és az újabb amerikai gazdasági fellendülés kezdete - ami egyes számítások szerint már ennek az évnek az utolsó három hónapjában esedékes lett volna - legkevesebb egy negyedévvel odébb tolódik.
(Üzleti Negyed)