Rakusz Lajos közölte: az országban található 112 ipari park hatókörzete szinte már teljesen lefedi az ország területét. A jövőben már nem a parkok számának növelése, hanem a már megtelepült cégek tevékenységének kiterjesztése a fő feladat. Hozzátette, hogy ezt a célkitűzést a Széchenyi terv regionális gazdaságépítő programja is tartalmazza.
Az elnök szólt arról, hogy az ipari parkok fejlesztését a regionális fejlesztési programokhoz illesztve kell megvalósítani. Így ugyanis a kis- és középvállalkozások nem csak központi támogatásokhoz, hanem európai uniós pénzekhez is hozzáférhetnek. Az EU-csatlakozást követően a regionális fejlesztésekre Magyarország évente több száz milliárd forintot nyerhet el - fűzte hozzá Rakusz Lajos.
Beszámolt arról, hogy az ipari parkok 1999-ben az ipari termelés 16 százalékát adták, ez az arány a Gazdasági Minisztérium becslése szerint pár éven belül 33 százalékra nő. A parkokban megtelepült 950 vállalkozás termelési értéke a tavalyi 1,4 milliárd forintról az idén várhatóan 1,6 milliárd forintra emelkedik, ennek 80 százaléka kivitelre kerül. Az ipari parkokban foglalkoztatottak száma jelenleg eléri a 100 ezer főt.
Az ipari parkokba eddig a becslések szerint összesen 1,6 milliárd dollárnyi külföldi működőtőke érkezett, amely az utóbbi tíz évben Magyarországra betelepült összes működőtőke 10 százalékát teszi ki - mutatott rá az elnök. Rakusz Lajos utalt rá, hogy a parkok fejlettsége eltérő, ugyanis a termelési érték 80 százalékát, a beruházási értéknek pedig 60 százalékát mindössze hét ipari park adja.
Stratégiai célként az elnök a többi ipari park hozzáadott értékének növelését, a kutatás és fejlesztés térhódítását, a vállalkozások beszállítóvá válásának segítését és a külföldi befektetők megtartását említette. Ezekhez a célokhoz az IPE évente 3 milliárd forint állami támogatást tart szükségesnek az idei évi mintegy 1,3 milliárd forinttal szemben - emelte ki az elnök.
(Üzleti Negyed)