Az iráni állami tévé és rádió híradása szerint Mohammed Hatami államfő az Iszlám Konferencia Szervezetének soros elnöki tisztségét betöltő katari emírnek levélben javasolta az olajfegyver közös bevetését. Az iráni elnök Szaúd-Arábiát - az OPEC legnagyobb termelőjét és a világ első számú olajexportőrét -, valamint az Egyesült Arab Emírségeket és Kuvaitot is felszólította a palesztin ügyet segítő azonnali döntések meghozatalára - írta a Dow Jones.
Az utóbbi hetekben nem először merül fel az olajembargó lehetősége; legutóbb az Iszlám Konferencia Szervezetének hó eleji Kuala Lumpur-i értekezletén Irán és Irak is az Izraelt támogató országok olajellátásának időleges leállítását szorgalmazta, hat havi csúcsra hajtva a határidős nyersolajat.
Szaúd-Arábia kezdeményezésére azonban a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) más nagy termelőkkel együtt már 2000 novemberében határozatban mondta ki, hogy az olajat nem fogják ismét politikai fegyverként felhasználni.
Irak a múlt héten egyoldalúan bejelentette, hogy egy hónapra leállítja olajexportját. Iráni olajipari források hétfőn a Reutersnek viszont azt mondták, hogy Irán nem fog egyoldalú olajexport-stopot hirdetni, mert ez igen sokba kerülne a gazdaságnak: a napi 2 millió hordós export hozza a devizabevételek 80 százalékát. Irak ugyanakkor nem veszít ennyit, mivel az ENSZ által felügyelt hivatalos olajexportjának bevételeit kizárólag a világszervezet által jóváhagyott humanitárius célokra - élelmiszer- és gyógyszerimportra - költheti.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Venezuela: Chavez visszatért, 4 százalékkal drágult az olaj
(2002. április 15.)
Irak egy hónapra felfüggeszti olajexportját
(2002. április 8.)