A Magyar Hírlap úgy tudja, már vannak kivitelező cégek, melyek azt fontolgatják, hogy a Vegyépszert monopolhelyzete miatt feljelentik a Gazdasági Versenyhivatalnál. Farkas László vezérigazgató-helyettes szerint monopolhelyzetről nincs szó. Ám az tagadhatatlan, hogy a kormánynak - az autópálya-építések jelenlegi technikájának kialakításával - éppen az volt a szándéka, hogy legyen olyan hazai mélyépítő cég a piacon, amely majd a későbbiekben képes felvenni a versenyt olyan multinacionális cégekkel, mint például a Strabag. Ma még azonban - s ezt már Tímár Gyula tette hozzá - a Strabag nagyobb szeletet hasít ki a hazai útépítésekből, mint mondjuk a Vegyépszer. A vezérigazgató hangsúlyozta: annak, hogy ez a nyilvánosság előtt nem világos, az a magyarázata, hogy a konzorcium több cégből áll, ide sorolható a Betonút Rt. és van egy másik konzorcium is, amelyet a Ganz Acélszerkezet Rt.-vel kötöttek, a hídépítésekre. A szerződött összegek a nyilvánosság előtt rendre összekeverednek a Vegyépszer szerződéseivel, holott - bár a Vegyépszer a konzorciumok vezetője - mégis szinte mindenütt meg kell felezni az összegeket, ha csak a Vegyépszerről szólnak. A vállalat árbevétele egyébként a múlt évben 85 milliárd volt, de ebben a külföldi munkák is benne vannak.
Tímár Gyula a Magyar Hírlap kérdésére, hogy mire számítanak az új kormány megalakulása után, vagyis számítanak-e újabb szerződésekre, csak annyit felelt: utakat, autópályákat építeni kell, ebben mindenki egyetért. A vállalat menedzsmentje soha sem foglalkozott politikával, mi csak építünk, tette hozzá. S lehet erre azt mondani, hogy a cégvezetést az igazgatóság irányítja, azt pedig a tulajdonosok, nekünk nincs szándékunk beleártani magunkat a politikába - mondta a Vegyépszer vezérigazgatója.
Farkas László sorolja a szerződéseket. Egyet sem a Vegyépszer kötött meg, hanem a konzorcium, tette hozzá. S azt sem szabad feledni, sorolta még, hogy ezeknek az összegeknek a hatvan százaléka anyagköltség.
Az M3-as megépítésére, az M7-es jobb pályájának felújítására és a Balatonaliga és Zamárdi közötti 20 kilométeres szakasz megépítésére - a Tisza-híddal és a szekszárdi bekötőúttal, valamint a Duna-híddal együtt - 138 milliárdra szerződtek, nettó áron. A jövő héten szerdán egyébként határidő előtt átadják a forgalomnak az Aliga-Zamárdi szakaszt.
Az M7-es bal pályájának felújítására 28 milliárdért szerződtek, ennek az átadása november végén lesz. Ide sorolandó még a konzorciumi munkák közül a Széchenyi pluszban szereplő, ma már csak 38-asként elhíresült elkerülő utak tömege is, melyre nemrégen írták alá a szerződést, 82 milliárdos nettó áron. Itt a határidő szinte folyamatos, 2003 végére, de legkésőbb 2004 elejére azonban befejezik az egész projekt kivitelezését. S végezetül, a napokban szentesítették a szerződést az M30-asról, itt a vállalási érték nettó 44 milliárd forint. A bankgaranciát - a vállalt összegek 10 százalékról van szó - minden esetben letették.
Az M30-as kivitelezési ára azért magas - mondták el a cég vezetői, mert a nyomvonal - kényszerűen - falvak között, rendkívül nehéz terepen, a nyékládházi kavicsbányák lelőhelyein, bányatavakon, mocsaras területen keresztül halad, s négy csomópontot, két vasúti felüljárót, valamint egy Sajó-hidat is meg kell építeniük. Farkas László nem hisz benne, hogy egy esetleges versenytárgyaláson vagy közbeszerzési eljáráson jobb árat tudtak volna elérni a beruházók.
A vezérigazgató-helyettes felkészült: az M3-as költségeivel vetette össze az adatokat. Eszerint az M3-as egy kilométerén csaknem 95 ezer köbméter földet kell megmozgatni, az M30-asnál pedig 194 ezret. De a hidakon is nagy a különbség. Az M3-ason egy kilométeren 390 négyzetméternyi híd épül, míg az M30-ason 868. De a közműkiváltások is több mint a duplájába kerülnek, hiszen sok kis falu és Miskolc mellett halad a nyomvonal.
A munka egyébként már megkezdődött, pontosabban folyik a kitűzés, ám egyelőre kisajátítási gondok is akadályt jelentenek.
Együttműködők
A napokban megszellőztetett hírt, hogy a Vegyépszer érdekeltséget szerez a székesfehérvári ARÉV Rt.-ben, a vezérigazgató tagadta. Együttműködési szerződésről van szó, mely szorosan illeszkedik a Vegyépszer cégfelépítési stratégiájába, miszerint a kivitelezést társaságokba viszik ki. Egyedül a magasépítés maradt az anyacégnél. Erre az ágazatra kerestek hát partnert. Adott volt egy jó felkészültségű szakemberekkel és jó kivitelező gárdával rendelkező, ám anyagilag nehéz helyzetben lévő cég, melynek egyebek mellett egy jól prosperáló mélyépítő kft.-je is volt. Úgy gondolták, ez a társaság az elkerülő utak projektjében tudna hasznos munkát végezni - mondta el a vezérigazgató.
Iván Gizella
(Magyar Hírlap)