Nem változtatott kamatot a Fed

Vágólapra másolva!
Az elemzők WorldCom-botrány előtti várakozásainak megfelelően nem változtatott irányadó kamatán az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága a szerdai ülésén. Az irányadó kamat így 1,75 százalékon maradt, ami 40 éves mélypont.
Vágólapra másolva!

A cégtörténelem legnagyobb vállalati csalásával vádolt WorldCom okozta tőzsdei zavar következtében az elemzőknek nemigen voltak várakozásai a Fed döntésével kapcsolatban - sőt, míg általában a bizottsági napokon a befektetők arra várnak, hogy milyen lesz a hatása a döntésnek a piacra, most ez fordítva volt: mindenki azt várta, hogy mi lesz a piac hatása a Fed döntésére, írja a CNN Money elemzője.

Egyes pesszimista szakértők szerint a jelenlegi helyzet, ami az amerikai folyó fizetési mérleghiány, a kényes közel-keleti politikai helyzet, a terrorcselekményektől való kiújult félelem és a vállalatokkal kapcsolatos negatív profit-kilátások, illetve olyan könyvelési botrányok, mint amilyen a WorldComé, újra recesszióba vetheti vissza Amerikát.

Greenspan hűvös nyugalma

Alan Greenspan Fed elnök viszont újra bebizonyította, hogy ő nem jön zavarba holmi vállalati botránytól, de még attól sem, hogy az Amerikai Egyesült Államok elnöke teljesen ellentétes kijelentést tesz a dollárról, mint amit a kormányzat "erős dollár" politikája megkövetelne - áll az elemzésben.

George W. Bush azt nyilatkozta, hogy a dollár erőssége a piactól függ. Amikor a közelmúltban az amerikai pénzügyminiszter, Paul O'Neill tett ilyen kijelentést, a Wall Streeten azonnal kemény kritikát kapott hozzáállását illetően.

A Fed bizottsága, Greenspannel az élen viszont hűvös nyugalommal kezelte az ügyet, és továbbra is bizakodó az amerikai gazdasággal kapcsolatban, írja az elemzés. Valójában nem tehet sok mindent a Fed, hogy megállítsa a dollár árfolyamának zuhanását. Bush elnöknek mégsem írhatják elő, hogy mit mondjon. Arra sem kényszeríthetik a cégvezetőket, hogy a szabályok szerint, és a tényeknek megfelelően könyveljenek: erre megvannak a megfelelő felügyeleti szervek, és az intézkedések foganosítása nem megy egyik percről a másikra, írja az elemző.

Egy jó szülő bízik a gyermekében

A Fed óvatos optimizmusa nem érthetetlen, a CNN Money szerint. A nyíltpiaci bizottság ugyan elismerte, hogy enyhén visszaesett a lakossági fogyasztás mértéke, de azt jósolja, hogy a következő negyedévekben ez a folyamat megfordul. A bizottság értelmezése szerint a részvényárak csökkenése nem előjele a gyengülő gazdaságnak. Bizakodásra ad okot az is, hogy májusban a vártnál jobban nőtt a tartós iparcikkek iránti kereslet.

A Fed csak akkor fog kamatot vágni, írja a CNN elemzője, ha növekvő munkanélküliség mellett bővül a fogyasztói kereslet. És, hogy mikor emelnek az irányadó kamaton? Az elemző szerint csak akkor, ha a gazdasági növekedés egyértelmű stabilitást mutat, és nincs ok olyan aggodalomra, hogy a rendkívül alacsony kamatszint miatt inflációs veszély fenyeget.

A Fed olyan, mint ha egy bajbajutott tinédzser szülője lenne: minden tőle telhetőt megtett azért, hogy kisegítse gyermekét a bajból, és már látja a javulás jeleit; most már csak annyit tehet, hogy hátradől és bízik abban, hogy ez így is fog folytatódni - írja a CNN.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Fed

Korábban:

Változatlanul hagyta az alapkamatot a Fed
(2002. március 20.)

Nem hiányzik a könyvtárából?

E-business - Stratégia vállalati felsővezetőknek


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!