A Concorde Értékpapír Rt. számításai szerint az árfolyamesésre spekuláló terroristák (nem nyert még bizonyítást, hogy a tőzsdei akciók mögött valóban a terroristák állnak - a szerk.) nem végeztek igazán jó munkát. A terroristatámadás-sorozat információinak birtokában ugyanis minden bizonnyal több pénzt lehetett volna keresni.
Feltételezve, hogy a short kontraktusok teljes összege a terroristák kezében landolt, a szervezet (vagy maga Oszama Bin Laden) mintegy egymillió euróval lett gazdagabb. Valószínűbb azonban, hogy ennek az összegnek mindössze a felét, 300-500 ezer eurót nyertek a terroristák a tőzsdén - mondta el az Üzleti Negyednek Nagy Péter, a Concorde Rt. munkatársa.
Kétféle módja van egy ilyen információ felhasználásának. Első esetben a terroristák tőzsdeügynöke egyes papírok esésére fogad (short), esetleg egy hetes eladási, "put" opciókat vásárol kötött árfolyamon. Ezzel csak párszázezer eurót nyerhettek az elkövetők a Concorde számításai szerint.
Másik - sokkal hatékonyabb - módja az információ felhasználásának, ha az egész piacra (a Dow Jones indexre) vásárol valaki megadott számú short pozíciót. Az ilyen ügylet a piac nagy likviditása miatt gyakorlatilag követhetetlen. Ha a terroristák itt is kötöttek üzletet, akkor ezzel akár 40-50 millió eurót is kereshettek a piacon.
A pénzmozgások követhetősége is nagyon nehéz ilyen pénzügyi manőverek esetében. Az, hogy az adott opciót ki kötötte, hogy ki adott megbízást a brókernek, az viszonylag könnyen kideríthető. Ha azonban a megbízást egy ország közigazgatásához sem kötött, adómentesség miatt létrejött offshore cég adta, akkor a nyomozás zsákutcába jutott. Hogy az offshore cég mögött ki áll, annak kiderítésére ugyanis nincs jogosultsága a nyomozó hatóságoknak.
A szakértő azonban hozzátette: az adatok a New York-i tőzsde (NYSE) pénzmozgásain alapulnak. Ha az európai piacokon is jelen voltak esésre spekuláló pozícióikkal a terroristák, akkor jóval nagyobb lehet a nyereségük. Erről azonban egyenlőre nincs adat.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Pánik a gazdaságban - az Üzleti Negyed különkiadása Amerika megtámadásáról
Amerikai tőzsdefelügyelet (SEC)
Korábban:
Frankfurtban nem lelik Oszama bin Laden nyomát
(2001. szeptember 20.)
Biztósítói papírokkal spekulálhattak a merénylők
(2001. szeptember 17.)
Terroristák a tőzsdén?
(2001. szeptember 14.)