Major István elmondta, hogy a kivitel az első kilenc hónapban 7,1 százalékkal nőtt euróban számolva. Az ipari termelés élénkülését mutatja, hogy az ipari termékek kivitele 7,9 százalékkal nőtt és részarányuk 93 százalékot képvisel az exporton belül. Ugyanakkor a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitele 3 százalékkal csökkent.
A vámszabadterületről származó kivitel dinamikusan, 16,1 százalékkal bővült az első kilenc hónapban, ugyanakkor csökkent a vámszabadterületi kivitelen belül a bérmunka aránya. A bérmunka-kivitel 400 millió euróval csökkent és részaránya 10 százalék alá esett a kivitelen belüli.
A helyettes államtitkár kedvezőnek értékelte, hogy a kivitelen belül nőtt a feldolgozott termékek részaránya, ami azt mutatja, hogy a nagyobb hozzáadott értékű termékeknek is van külpiacuk.
A fejlett országokból származó behozatal kismértékben, 0,4 százalékkal nőtt. Az EU-tagállamokból származó import 1,5 százalékkal bővült. A közép- és kelet-európai országokba irányuló export az átlagnál 3 százalékponttal mérsékeltebben, 4,1 százalékkal bővült. Ennél szerényebb, 3,1 százalék volt a CEFTA-országokba irányuló kivitel növekedése.
(MTI)
Ajánlat: