Ez helyes "biztonsági politika" a nemtörődömség következményeivel szemben, elsősorban az olcsó hitelkínálat ösztönözte, túlzott eladósodás megelőzésére most, amikor a rendszer éppen jól működik, írták. Úgy vélik, már most is tapasztalhatók a túlzott eladósodás jelei, elsősorban a vállalati és a lakáshitelezésben, főként az Egyesült Államokban.
Egyszersmind figyelmeztettek arra, hogy szintén kockázatos lenne, a hosszú lejáratú kamatok a jelenlegi várakozásnál meredekebben nőnének. "A tőkepiacok már nagyrészt beárazták a szerény és fokozatos szigorítást, de kevésbé vannak felkészülve hirtelen emelkedésre, különösen a hosszú lejáratokra" - írták.
Az olaj drágulása is veszélyezteti az egyensúlyt
Az IMF szerint a nemzetközi pénzügyi egyensúlyt az olaj és a nyersanyagok kitartó drágulása is veszélyezteti, de megjegyezték, hogy a magas olajárak hatása "meglehetősen korlátozott" volt eddig.
Az elemzők szerint a valutaárfolyamok rendezetlen alakulása is kockázati tényező. A nemzetközi egyensúlytalanságokra reagáló árfolyamváltozások eddig viszonylag rendben zajlanak, de ez megváltozhat, ha az ázsiai központi bankok csökkentenék a dollártartalékaikat, illetve kétség merülne fel a dollárhalmozási készségük iránt. "Ez további, jelentés értékvesztést okozhatna a dollárnak, nyomában amerikai kamatemeléssel és az amerikai hazai kereslet csökkenésével" - írták.