A Corvinus-csoport idén 5-8 milliárd forint közötti új befektetést kíván kihelyezni. Ebből a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 2 milliárd forint, a Corvinus Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. 1,8-2 milliárd forint, a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. és a Beszállítói Befektető Zrt. 1-1 milliárd forint új befektetést tervez.
Tavaly a csoport 1,655 milliárd forint befektetést hajtott végre, elsősorban kis és közepes cégekbe, és mintegy 100 millió forintot könyvelt el, meg kell azonban jegyezni, hogy a befektetői csoport tényleges üzleti aktivitását tavaly szeptembertől fejtette ki.
Az előző esztendőben a Corvinus-csoporthoz összesen 370 befektetési kérelem érkezett mintegy 45,3 milliárd forint összegű befektetésre. A csoporthoz tartozó egyes cégek igazgatóságai által jóváhagyott tőkebefektetések darabszám szerint 33-at tettek ki, összegszerűen 9 milliárd forintra rúgtak, a jóváhagyott befektetési igényekből 2005-ben 1,655 milliárd forintot folyósítottak.
A csoportból az adózás előtti nyereséget tekintve a legjövedelmezőbb cég a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. volt tavaly, amely 150,4 millió forint nyereséget ért el. A cég igazgatósága 7,5 milliárd forintnyi befektetést hagyott jóvá, ebből 990 millió forintot folyósítottak.
A Beszállítói Befektető Zrt. 381 millió forintos jóváhagyott tőkebefektetési igényből 231 millió forintot utalt ki, a társaság tavalyi nyeresége 40,5 millió forint volt.
A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt.-nél (KvfP Zrt.) az elmúlt évben 1,1 milliárd forint jóváhagyott tőkebefektetési igényt regisztráltak, ebből a folyósított összeg 434 millió forintot tett ki. A KvfP Zrt. tavalyi vesztesége 93,6 millió forint volt, amit a sajtótájékoztatón Arató Krisztina vezérigazgató azzal indokolt, hogy a zrt.-hez a vártnál több befektetési igény érkezett.
Déri Viktor, a Corvinus Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. vezérigazgatója elmondta: a kockázati tőkepiacon a cég a kis és közepes vállalkozások kockázati típusú befektetéseire koncentrál. Átlagosan a Zrt.-t 50-750 millió forint közötti tőkeigénnyel keresik meg, amelyeket szigorúan üzleti alapon bírálnak el. Az igények rendszerint meghaladják a 100 millió forintos tőkebefektetésre szóló kérelmet, miközben az ilyen típusú kérelmeket benyújtó cégek általában 3-10 millió forintos jegyzett tőkéjű kft.-k, azaz szerény tőkeerejű kis cégek.
A Corvinus Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt.-hez tavaly összesen 15,5 milliárd forintra érkezett be befektetési kérelem, a 28 darab igényből az igazgatóság egyet hagyott jóvá 100 millió forint összegben, amelyet idén folyósítanak.
Kérdésekre válaszolva Benke Ákos elmondta: a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. továbbra is folytat nemzetközi tevékenységet, ennek 50 százaléka a magyar cégek romániai befektetéseire koncentrál, de van olyan projektjük is, amelyet Montenegróban valósítanak meg.
A cél továbbra is az, hogy a magyar kis- és közepes cégek szomszéd országokba való befektetéseit segítse a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. Ezzel együtt a vezérigazgató megjegyezte: a kárpátaljai területen, illetve Szerbiában az ottani gazdasági, jogi háttér nehézségei miatt igen nehéz a magyar cégek gazdasági tevékenységének támogatása.
Kérdésekre válaszolva Déri Viktor elmondta: a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő által működtetett Corvinus Innovációs Alap mintegy 5 milliárd forinttal gazdálkodik majd, míg az alapkezelő jegyzett tőkéje 60 millió forint.