Sorra vesztik el a pereket az APEH ellen azok a cégek, amelyek ellen színlelt szerződések miatt indult eljárás. Eddig 35 jogvita indult színlelt szerződések ügyében, ennek kétharmada már be is fejeződött - APEH-győzelemmel.
Az APEH színlelt szerződések megváltoztatására, illetve azok bejelentésére vonatkozó moratóriuma június 30-án, illetve július 31-én jár le. Kivételre a jogszabály nem ad módot. Juhász István, az APEH elnökhelyettese a Világgazdaságnak elmondta: az adóhatóság nem ad türelmi időt a cégeknek, hiszen a jogszabály három áve lépett életbe, ennyi idő elegendő a szükséges változtatások elvégzésére.
Azok a cégek, amelyek a moratórium lejártáig elvégzik a szükséges változtatásokat, mentesülnek a kiszabott járulékok, pótlékok és bírságok megfizetése alól. Február végéig 120 cég jelentette be munkavállalóit. Az APEH elnöke utalt rá: tavaly óta a színlelt szerződés aláírásért akár nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik a cégvezetőket.
A moratórium lejárta után az APEH újra ellenőrzi majd a gyanúba keveredett cégeket. Alig van olyan terület, ahol ne próbáltak volna ilyen módon spórolni a bérköltségen. Az iparban, a vendéglátásban, a kereskedelemben, a sajtóban és a művészvilágban egyaránt akadnak színlelt szerződések.
Noha a cégek arra hivatkoznak, hogy a kényszervállalkozásba kényszerített alkalmazott is jobban jár, hiszen költségként tud elszámolni bizonyos kiadásokat. Az általános tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a munkavállalók kényszervállalkozóként jóval kiszolgáltatottabbak, mint az állásban dolgozók.