Hiába ért el történelmi csúcsot az olajár, a befektetők mégis az aranyat pártolják. Az elmúlt három hónapban, a befektetési alapok közül a legmagasabb hozamot egy aranyalap, a US Global Investors Gold Shares ért el: közel 47 százalékos teljesítményt mutathatott fel. Az olajalapok az elmúlt egy évben sem tudtak a legjobb tízbe bekerülni. Úgy tűnik, az arany szárnyalása jobban megmozgatta az befektetők fantáziáját - kurzusa egyébként jelenleg 25 éves történelmi csúcson van -, mint az olajszegmens.
A nemzetközi olajipari részvények idei teljesítménye sem tükrözi az olajárfolyam szárnyalását. A kevés kivétel közé sorolható a Mol: a magyar olajcég árfolyama rekordokat döntöget, ráadásul az elemzők célárfolyam-konszenzusát (25 276 forint) is sikerült túlszárnyalnia. Igaz, az optimistább piaci szakértők célárfolyamának "megdöntése" még várat magára, a UBS például 27 ezer, a Merrill Lynch és a Morgan Stanley 28-28 ezer, a KBC 29 033, a CS pedig 30 039 forintra várja a részvényt.
Nemzetközi viszonylatban egy másik trend is kibontakozni látszik: az olajszektor tagjainak részvényei helyett a közvetlen befektetést választják a befektetők. Ezzel magyarázható, hogy a minap vezették be az amerikai tőzsdére a United States Oil Fundot, amely a West Texas Crude olaj jegyzését követi. A konstrukció mellett az szól, hogy kedvező költségek terhelik, és így azokat is meg tudja célozni az alapkezelő, akik ódzkodnak a határidős olajpiaci ügyletektől.
Elemzők szerint a jelenlegi olajár mellett igen kockázatos az olaj szektorba a beszállás, a befektetők láthatólag nem igazán veszik tudomásul, hogy egy ciklikus ágazatról van szó. Az alapkezelők pedig igyekeznek kihasználni a növekvő keresletet, s újabb olajárfolyamot követő konstrukció indítását tervezi.
A hazai befektetési alapok palettáján jelenleg a BNP Paribas csoport a Parvest World Resources alapját nyújtja az árutőzsdei termékek iránt érdeklődő ügyfeleknek, a részalap portfóliójában ugyanis energetikai befektetések is szerepelnek. Az ING pedig nemrégiben hozta be a magyar piacra az ING Invest Energy konstrukciót. A hazai garantált alapoknál is fellelhető a fekete arany: egyre több konstrukció köti ugyanis teljesítményét többek között a határidős olajjegyzéshez.