Bár sok kérdést kellett megvitatniuk a csütörtöki EU-Oroszország csúcs résztvevőinek a Fekete-tenger partján fekvő Szocsiban, a házigazda Vlagyimir Putyin orosz elnök és tárgyalópartnerei a napot mégis inkább a találkozónak helyet adó, Rusz szálloda vendégeivel folytatott kedélyes csevegéssel kezdték.
A találkozón - amelyet sokan a júliusi, szentpétervári G8-csúcs főpróbájának tekintenek - döntően az Európai Unió és Oroszország jövőbeli energetikai kapcsolatáról tárgyalt az orosz elnökkel José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő, az EU soros elnöki szerepét betöltő Ausztria kancellárja, Wolfgang Schüssel.
Miközben Moszkva az EU-ra nélkülözhetetlen felvevőpiacként, Brüsszel Oroszországra megkerülhetetlen energiaexportőrként tekint, a kapcsolatot kölcsönös bizalmatlanság jellemzi. Amellett, hogy a felek növelni szeretnék a keletről nyugatra áramló földgáz és kőolaj mennyiségét, mindketten szeretnék elkerülni, hogy egymás kizárólagos partnerei legyenek. Az EU újfajta energiahordozókról, és az oroszországiakon kívüli forrásokról sző terveket, Moszkva pedig új piacok - elsősorban Kína - bekapcsolásával kívánja növelni mozgásterét. Ugyanakkor épül az észak-európai földgázvezeték, amely - a Balti-tenger alatt futva és Lengyelországot kikerülve - köti össze Oroszországot és Németországot.
Az EU jelenleg földgázigényének egynegyedét, olajszükségleteinek 27 százalékát biztosítja Oroszországból, ám ez a következő évtizedben tovább nőhet. 1999 óta az EU oroszországi energiaimportja 17-ről, hetvenmilliárd euróra nőtt. (Jelentős részben az energiahordozók világpiaci árának emelkedése és az EU keleti bővítése révén. Az új kelet-közép-európai tagállamok, köztük Magyarország, alapvetően Oroszországtól vásárolnak kőolajat, valamint földgázt.) Az EU szeretné, ha Moszkva ratifikálná a már aláírt energetikai chartát, ám az orosz fél felülvizsgálná a dokumentumot.
Oroszország a találkozótól, az energetikai kapcsolatok bővülése mellett, a vízum megszerzésének könnyítését várja állampolgárai számára. Jövőre lejár az EU és Oroszország kapcsolatát meghatározó partnerségi és együttműködési szerződés, amelynek átdolgozása is megindul a találkozó nyomán - olvasható a Népszabadságban.