Változni látszik az elemzők hozzáállása a részvénypiaci eséshez - vetődhet fel a Morgan Stanley tegnapi OTP-elemzése kapcsán. Eddig a szakértők óvatosságra intettek ugyan, de csak a tőkeáramlás és az általános hangulat okán, s a cégek teljesítményével kapcsolatban nem merültek fel kétségek. Most a Morgan Stanley - talán egy új trendet indítva - arra figyelmeztet, a kormány megszorító intézkedései negatív hatással lehetnek az OTP eredményességére, és ennek hatására 10 százalékkal csökkentette a bank 2007-es eredményére vonatkozó várakozását.
Az elemzés az OTP működésének szinte minden főbb szeletében talál valamit, ami veszélyezteti az eredménynövekedést. A legnagyobb hatást a kormányzati intézkedések jelentik, mint például a társasági adókulcs 16-ról 20 százalékra, az áfakulcs 15-ről 20 százalékra emelése. Ezek mellett a lakosság csökkenő vásárlóereje és az intézkedések nyomán csökkenő fogyasztási kedve közvetve is érintené az OTP-t. A Morgan Stanley várakozásai szerint megtorpanhat a fogyasztási hitelezés növekedése, sőt a hitelezés kockázatosabbá válhat, és a tartalékképzés növekedhet.
Walid Khalfallah vezető elemző szerint az OTP-nek kiváló menedzsmentje van, de ez a tény nem tudja ellensúlyozni a magasabb adók, a lassuló forgalom és a növekvő kockázat hármas pofonját. Szerinte ennek alapján az elemzői konszenzusnak is 9 százalékkal csökkennie kellene a jövőben. A jelenlegi szituációban nincs jó megoldás, hiszen amennyiben a kormányzat kevésbé szigorú intézkedéseket jelentene be, akkor viszont megindulnának a kötvényeladások és gyengülne a forint.
Az OTP megítélésén a múlt héten bejelentett ukrán akvizíció sem segített, hiszen az - a magas árazás miatt - csak középtávon fordul majd termőre, bár stratégiailag helyes lépésnek értékelhető. A tegnap megjelent munkában Khalfallah azzal számol, hogy egy orosz bank 25 százalékos részvénycsomagját vásárolja meg az OTP, s emellett egy újabb ukrán és egy szerb bankot vesz majd összesen 500 millió euróért.
A meglehetősen pesszimista hangvételű elemzésen hiába szerepelt a csaknem 2000 forinttal magasabb célár a jelenlegi kurzusnál, ez nem riasztotta el a befektetőket attól, hogy óriási mennyiségben adják el a bankpapírt, amely 4,5 százalékkal, 6460 forintos éves mélypontra zuhant. A többi elemző egyelőre kitart, a Bloomberg adatai szerint 13 vételi ajánlás mellett 3 tartás és egy eladás szerepel - kérdés, hogy meddig.