Szabadon letölthető az Új Magyarország Fejlesztési Terv (NFT) a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapjáról. A terv értelmében összesen 8 ezermilliárd forintot fordítanak Magyarország Fejlesztésére 2007 és 2013 között, a pénz nagy része EU-forrásból származik. A fejlesztés fő célja elsősorban a foglalkoztatás bővítése, és a gazdasági növekedés biztosítása. Előbbihez mind az emberi erőforrásokat, mind az infrastruktúrát bővíteni kell.
A terület- és az emberi erőforrások fejlesztésének aránya a közzétett tervezet szerint 80:20 vagy 75:25 százalék lesz. Azért szerepel két arány a szövegben, mert az NFT-ben egyelőre csak irányszámok, sávok kerültek a szövegbe. A fejlesztés teljes költségvetése már eldőlt, azonban azt, hogy ezen belül mire mennyi pénzt fordítsanak, társadalmi vita dönti el.
A felesztési költségvetésből 1060 milliárd forintot a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium kezelésében a Nemzeti Agrár és Vidékfejlesztési Stratégia alapján költenek majd el. 6943 milliárd forintot a strukturális, illetve a koháziós alapból fordítanak fejlesztésre. A kormány reményei szerint a fejlesztést csak beindítja majd ez a pénz, és a beruházásokba később a magántőke is bekapcsolódik, ezzel az NFT költségvetése akár 10 ezermilliárd forint fölé is emelkedhet.
A terv nyilvánosságra hozatalát követően, összesen négyezer szervezet kapott felkérést levélben, hogy vegyen részt az Új Magyarország Fejlesztési Terv társadalmi vitájában. Azokról a szervezetekről van szó, amelyek részt vettek a terv korábbi kidolgozásában, illetve munkakapcsolatban állnak az egyes szak-minisztériumokkal.
A terv konkretizálásába azonban elvben, bárki beleszólhat. "Aki nem tagja nagy szervezetnek, levélben, vagy emailben kereshet meg minket, véleményét, javaslatát feldolgozzuk" - nyilatkozta az [origo]-nak Fadgyas Gábor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője. A beérkezett észrevételek alapján a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség fogalmaz majd meg módosító javaslatokat, ezeket a minisztériumok véleményezik.
A táradalmi egyeztetés közel egy hónapig, augusztus 1-e és szeptember 27-e között tart majd. Ezeken a fórumokon a társadalmi, gazdasági és a tudományos szervezetek fejthetik ki a fejlesztési elképzelésekkel kapcsolatos álláspontjukat. Ugyanakkor - mivel több, mint ezermilliárd forintot ad a fejlesztéshez - a Regionális Fejlesztési Tanácsok vezetői regionális fórumokat tartanak, ahol a helyi fejlesztésekről esik majd szó.
Ugyanakkor, úgynevezett makrofórumokon is zajlik majd egy egyeztetés - várhatóan szeptember közepéig. Ezeken a nagyobb ágazati irányelveket vitatják meg. Az egyeztetésen a miniszterelnök, a fejlesztéspolitikai kormánybiztos, a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület tagjai tárgyalnak majd az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal, a Gazdasági és Szociális Tanáccsal, az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal, az Országos Területfejlesztési Tanáccsal, illetve a Magyar Tudományos Akadémia tagjaival.
Az egyeztetéseket követően, a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület szeptember 14-én fogalmazza meg módosító javaslatait és ajánlásait a kormány számára. Ez alapján, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség négy nap alatt dolgozza át a dokumentumot. A kormány végül szeptember 27-én dönt majd a módosított és átdolgozott tervezetről. Az Európai Bizottság legkésőbb október elsején kapja meg a Új Magyarország Fejlesztési Tervet.
Miután Brüsszel is megkapta a tervezetet, októberben kezdődik az ágazati, és régión belüli, egyes konkrét, operatív programok között a pénz elosztása. Ezeket a konkrét programokat október - novemberben továbbítják majd az uniónak. Amennyiben az összes dokumentumra megérkezett az EU jóváhagyása, elkezdődhet az akciótervek kidolgozása. Ezek kétéves tervek, amelyek a konkrét fejlesztési feladatokat tartalmazzák, az első 2007-2009-re szól majd.
Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos egy korábbi tájékoztatóján elmondta: minden évben készül majd egy-egy, két évre szóló akcióterv, amely áttekinti, hol tartanak az aktuális projektek, és mely területeken kell folytatni a fejlesztést.