A befektetők - feltehetően információ hiányában - jelenleg nem megfelelő áron értékelik a Pannonplast-részvényeket - véli a cégvezetés. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy közzétették azt a részben független piaci források, részben az elmúlt időszak saját szakmai és tranzakciós tapasztalatára alapozott vagyonértékelést, amely szerint 4500 és 4700 forint közöttire becsülik az egy részvényre jutó nettó vagyont. Ez, a hírre mintegy nyolc százalékkal, 3500 forintra dráguló tegnapi tőzsdei kurzushoz képest is jelentősen magasabb. Ráadásul a menedzsment szerint nem tartalmazza a cég tulajdonában lévő Synergon-csomagon elérhető profitot, valamint a bioenergetikában tervezett befektetések későbbi hozadékát - számol be a Napi Gazdaság.
Az mindenesetre már biztosnak tűnik, hogy az elmúlt évek sikeres reorganizációja után, a műszaki műanyag-divízió milliárdos ballasztjától sikeresen megszabaduló Pannonplast az idén - öt év után -, várhatóan ismét nyereséges lesz. (A féléves adózott eredmény 664 millió forint volt.) Ráadásul a tervek is ambiciózusak: az új stratégiában az egyik alappillérnek számító csomagolóanyag-iparban jelentős beruházások várhatók. A jövő év elején már termelni fog az új, többségi tulajdonban lévő szerb leányvállalat, de az év közepén Bulgáriában is várható akvizíció, valamint a romániai polipropilén-gyártást is fejlesztik.
A műanyag-csomagolási tevékenység 2007-ben így, várhatóan 1250 millió forint EBITDA-t fog termelni. Ennek, valamint a jelenleg pénzügyi befektetésként nyilvántartott,. FCI Furukawa leányvállalatnál végrehajtott beruházások eredményeképpen, a két divízió értéke, a cégvezetés becslése szerint, mintegy 3-3,5 milliárd forint értéktöbbletet jelenthet a társaság publikált IFRS szerinti saját tőkéje felett.
Ezenfelül további 1,7-1,9 milliárd forint lehet az ingatlanportfólió értéktöbblete - ezek döntő többsége jelenleg bérbe van adva. E két szám a tőzsdei árfolyamokba való beárazódás esetén még akkor is tetemes hasznot jelenthetne a befektetőknek, ha a közel ötmilliárdos összeget a menedzsment még korrigálta a kisebbségi részesedésekkel, illetve az immateriális javak után elszámolt, mintegy 800-900 millió forint értékcsökkenéssel.
A társaság vezetése által bemutatott számítások a cég jövőbeli nyereségességének szempontjából nem tartalmaznak két fontos elemet. A szintén tőzsdén lévő Synergon esetében meglévő 13,9 százalékhoz a jelenlegi 900 forintos tőzsdei jegyzésnél alacsonyabb áron jutottak hozzá. (A féléves gyorsjelentés alapján 4,2 százalékot 800 forint alatti áron vásároltak.) A félévkor nullszaldós eredményt felmutató it-céget ugyanis 2008-ra szeretnék egy - az esetleges akvizíciók hatását nem számolva - 24 milliárd forint árbevétel mellett 950-1200 millió forint adózott eredményt elérő vállalkozássá fejleszteni.
Ehhez persze, mint Bokorovics Balázs, a Pannonplast elnöke kifejtette, többek között arra is szükség van, hogy a Synergon szeptemberi közgyűlésén a tulajdonosok stabil tulajdonosi háttérrel rendelkező, jól működő igazgatóságot és felügyelőbizottságot válasszanak. (A Synergon a tulajdonosi nézeteltérések miatt most igazgatóság nélkül működik.) A Synergonnál a 4,5-5 százalékos nettó fedezetet elérő eredményesség elérése minden bizonnyal az árfolyamokban is megmutatkozna - vélik.
A tőzsdei befektetés mellett a menedzsment szerint sokat hozhat a konyhára a júniusban indított új üzletág is. Az elképzelések szerint az alternatív energiaforrások területén a bioetanol-, biogáz- és biomassza erőművek építésének fővállalkozói feladatait látná el a Pannonplast Polifin A Kft. A tervek itt is ambiciózusak: a közeljövőben 16 magyarországi bioetanolgyár építését valószínűsítik, amelyekből 2008-ig 200 millió eurót meghaladó értékű projektben szeretne a Pannonplast részt venni.