Már csak egy nap van hátra, és a nyár végén fenyegető viharfelhőként tornyosuló kamatadó életbe lép. Mint arról már az [origo]-ban többször is beszámoltuk, szeptember elsejétől kezdve - a kormány számos adóemelő intézkedésével összehangolva - 20 százalékos adót kell majd fizetni a kamtok és az árfolyamnyerség után.
A bankszektor természetesen bőséges akciós ajánlattal készült arra a pillanatra, amikor az ország történetében először a lakosságnak komolyan el kell gondolkodnia a megtakarításai - már ha vannak ilyenek - elhelyezésén. A pénzintézetek régóta nem látott magasságokba emelték az akciós - általában csak augusztusra korlátozott - betétek kamatait, hogy a kamatadón kívül mással is kötésre ösztönözzék az embereket.
Ugyanakkor meghosszíabbított nyitva tartással készültek a várható tömeges betételhelyezésre. Az este hatig-nyolcig nyitva tartó fiókoknak köszönhetően az ügyfeleknek nem az ebédidőben kellett kióvakodniuk a munkahelyekről, hogy az utolsó hónapban biztosítsák: az állam ne tegye rá a kezét a tartalékokból nyert kamatjövedelmek ötödére. Minden együtt van tehát ahhoz, hogy hosszú sorok alakuljanak ki a bankok előtt az adó elől pénzüket menekítőkből.
A Postabank-pánikhoz hasonló jelenetekre számítva nyakunkba vettük a belvárost, hogy meggyőződjünk róla, mennyire féltik az emberek pénzüket az államtól. Az Oktogontól a Deák Ferenc térig összesen 14 bankfiókot számoltunk össze, nyújtott nyitvatartással azonban csak 10 esetben találkoztunk.
Az embereket mintha egyáltalán nem érdekelné hogy péntektől új, sokkal sötétebb világ köszönt a bankbetétekre, folyószámlákra és befektetéseke. A meglátogatott fiókok közül a Raiffeisen Bank Oktogonon lévő egységénél tapasztaltuk a legnagyobb mozgást. Érthető volt az érdeklődés, a jelentősebb általunk ismert bankok közül 12 és 36 hónapra is ez a pénzintézeet kínálja kínálja a legmagasbb fix kamtot. Azonban ez az ajánlat sem volt elég ahhoz, hogy a sor az utcán kígyózzon. A bankfiókban 10-15 ember álldogált, ücsörgött, vagy várt a sorára.
Zárás környékén érkeztünk a másfél éves betétjére 11 százalékot ígérő CIB Bank fiókjába a Teréz körúton, de alig láttunk ügyfeleket. Az OTP Bank úgy látszik nem akarta kivenni részét a kamatadó-pánikból, három bankfiókját is zárva találtuk már este hat előtt, amikor a konkurencia még javában üzemelt.
Az Erste Bank egyik Andrássy úti fiókjában még voltak ugyan ügyfelek, az asztalnál egy középkorú pár egyezkedett az ügyintézővel, azonban a pultok mögött már nem volt személyzet, és az ajtón sem volt egyértelmű, hogy meghosszabbították-e a nyitva tartást. Egy másik Erste- fiókban azonban egyértelművé tették a helyzetet az ajtón belépve "már zárva vagyunk!" mondattal fogadott minket egy hölgy.
Elég jónak mondható, 7,65 százalékos kamatot hirdetett kirakatában a Barczika Takarék. A pénzintézet azonban - számos kereskedelmi bankkal ellentétben - nem csak nem nyújtotta meg a nyitvatartási idejét, hanem az utosló "kamatadómentes" napon méga szokottnál előbb, 14 órakor bezárja a főváros közepén álló fiókját.
A bankfigyelő-sétát a HVB Bank két Fehérhajó utcai fiókja felé folytattuk, de zárt ajtókat találtunk - épp így zárva találtuk az út során az MKB Bank, a K&H Bank és az Inter-Európa Bank fiókjait is.
A szubjektív banktúra tapasztalatai alapján kevesen hagyták az utolsó pillanatra a bankbetétek átrendezését. A szerda délután elég lagymatagnak tűnt az érdeklődés, ez persze nem zárja ki azt, hogy csütörtök este tömegek indulnak megtakarításaikat megmenteni a kamatadótól, és utcán kígyóznak majd a többsaroknyi sorok a meghosszabbított nyitva tartású bankfiókoknál. Maradt még néhány óra a boldog, kamatadó-mentes korból.