A britek nem félnek a román munkásoktól

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniának meg kellene nyitnia munkapiacát a román és a bolgár munkavállalók előtt is a két ország EU-csatlakozása után, mert a sorompók leengedése egyes brit térségek gazdaságának összeomlásával fenyeget - mondta a legnagyobb brit szakszervezeti szövetség (TUC) főtitkára.
Vágólapra másolva!

A főtitkár véleménye éppen ellentétes a munkaadói érdekképviselet által minap kifejtett, a kelet-európai bevándorlásban "lélegzetvételnyi szünetet" szorgalmazó javaslattal.

Brendan Barber a TUC éves kongresszusának nyitánya előtt a Financial Timesnak azt mondta, a szakszervezetek nem tagadják, hogy az új EU-tagországokból eddig érkezett munkavállalók beáramlásának "vannak hatásai" (a szociális ellátó rendszerben), de ez annak a következménye, hogy a laza brit foglalkoztatási előírások lehetővé teszik a munkaadóknak a külföldi munkavállalók kizsákmányolását. A megoldás a kizsákmányolás felszámolása, nem pedig a zsaluk behúzása, mondta a TUC első embere.

Barber elismerte, hogy a kelet-európai bevándorlás miatt a szociális hálózat bizonyos elemei "nyomás alá kerültek", de ez gyakran éppen azokban az országrészekben van így, amelyek a leginkább rászorulnak a külföldi munkaerőre. Ha e munkavállalókat kitiltanák, az érintett városok gazdasága egyszerűen összeomlana, tette hozzá.

A TUC főtitkára szerint a fiatal, egészséges bevándorló munkások a brit gazdaság - és adójukkal a közfinanszírozás - nettó gyarapodását eredményezik. A román és a bolgár munkavállalók nagy-britanniai beutazását úgysem lehet megakadályozni. Közvetlen alkalmazásuk megtiltása csak a béreket és a munkapiaci körülményeket rontaná tovább, azzal, hogy álvállalkozói státusra ösztönöz, mondta Barber.

Richard Lambert, a CBI vezérigazgatója múlt heti lapnyilatkozatában "lélegzetvételnyi szünetet" javasolt Románia és Bulgária januári EU-csatlakozása előtt a két új EU-tagállamból érkezők nagy-britanniai munkavállalásának korlátlan engedélyezésében, mivel szerinte a hatalmas számú kelet-európai munkaerő beáramlása már szociális következményekkel fenyeget Nagy-Britanniában.

A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap nemrég azt írta, a brit kormány képzettségi szintjük alapján korlátozná a román és a bolgár munkavállalók bevándorlását a két ország EU-csatlakozása után.

A Financial Times által a bővítés utáni kelet-európai munkaerő-áramlásról közölt mellékletben ugyanakkor az állt, hogy egyáltalán nem biztos a román munkaerő bezúdulása, mivel a jelenlegi EU-tagállamokban már most több mint kétmillió román dolgozik, és nem valószínű további tömeges megindulás Románia csatlakozása után.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!