A génmódosított növények ellen van az MSZP

Vágólapra másolva!
Az MSZP-frakció környezetvédelmi munkacsoportjának továbbra is az az álláspontja, hogy Magyarország mindaddig álljon ellen a genetikailag módosított (gmo) növények termesztésének, ameddig lehetséges - mondta Orosz Sándor, a munkacsoport vezetője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
Vágólapra másolva!

A tudomány mai állása szerint a gmo-növények veszélytelensége nem bizonyított, ennek megfelelően a kellő óvatosság azt jelenti, hogy mindaddig álljunk ellen ezeknek a genetikailag módosított szervezetek térnyerésének, ameddig lehetséges - közölte a kormánypárti politikus.

Orosz Sándor elmondta: a kormány 2005 januárjában egy gmo-kukoricafajta kapcsán védzáradékot, azaz felhasználási és forgalmazási tilalmat jelentett be az Európai Uniónál, vagyis Magyarországon nem alkalmazzák a hatályos, de a magyarnál megengedőbb uniós szabályokat.

Hozzátette: a védzáradékról szeptember 18-án határoz az EU illetékes bizottsága. Rámutatott: Brüsszelben a magyar szabályozást nem döntik el, legfeljebb szabályozási kényszert teremtenek.

A magyar álláspont egyértelmű: a védzáradékot fent kell tartani, de a bizottság olyan határozattervezetet készített, miszerint meg kell szüntetni ezt a rendelkezést - közölte a képviselő.

Mint mondta, ez a helyzet nem érheti felkészületlenül Magyarországot, ezért a kormány előkészített - és az Országgyűlésnek már benyújtott - egy, a géntechnológiai tevékenységről szóló törvényhez kapcsolódó módosítást. Hozzáfűzte: ez az "együtt-termesztési" törvény azt szabályozná, hogy a genetikailag nem módosított és a genetikailag módosított növények termesztése hogyan valósulhatna meg.

Orosz Sándor elmondta: a környező államok többsége szabad utat engedett a gmo-növényeknek, ezért a magyar gazdának ilyen törvény hiányában nagyon nehéz szavatolnia, hogy az általa termelt növény nem érintkezett genetikailag módosított szervezetekkel.

A tervezett szabályozás értelmében ha egy gazda gmo-növényt akar termeszteni, akkor széles védőzónát kellene hagynia a genetikailag nem módosított növényt termesztők földjétől, illetve szüksége lesz a szomszéd földhasználók beleegyező nyilatkozatára.

Orosz Sándor szerint gazdaságilag is a genetikailag nem módosított növények termesztése a hasznot hajtóbb, mert ez a piac fizetőképesebb.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!