Magasabb kamatokat várnak az elemzők

Vágólapra másolva!
Emelték az amerikai és az euróövezeti jegybanki alapkamatokra adott előrejelzéseiket londoni feltörekvő piaci elemzők, kiemelve, hogy ez tovább gyengíti a feltörekvő gazdaságok kínálta hozamelőnyt.
Vágólapra másolva!

A Barclays Capital befektetési csoport hétfőn kiadott európai feltörekvő piaci prognózisában azt írta: arra számít, hogy az amerikai Federal Reserve szigorító ciklusa 5,5 százalékon tetőzik a bank által eddig várt 4,75 százalék helyett (amelyet a Fed legutóbbi emelésével már el is ért).

Az elemzés szerint az euróövezeti jegybank (EKB) alapkamata, a kéthetes repotenderekhez rendelt kamatminimum csúcspontja az idén 3,25 százalék lesz a Barclays Capital által korábban jósolt 3,00 százalék helyett.

A cég elemzői szerint ez felveti a kérdést, hogy nem kell-e jelentős piaci korrekciókra számítani a feltörekvő gazdaságokban, ahogy az azok által eddig kínált hozamelőny elenyészik.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató heti feltörekvő piaci elemzésében még agresszívabb EKB-prognózist adott: a ház most már 3,50 százalékos idei év végi euróövezeti jegybanki kamatot jósol az eddigi 3,25 százalék helyett, és azzal számol, hogy az EKB 2007 végéig 4,00 százalékra emeli tovább alapkamatát a jelenlegi 2,50 százalékról. A cég az idei év végére 5,00, 2007 végére 6,00 százalékos Fed-kamatot vár.

A jelentés megjegyzi, hogy a vezető piacok szigorodó kamatkörnyezete, az általánosságban romló befektetői kockázatvállalási hajlam és a politikai bizonytalanságok együttes hatása máris kikezdte egyebek mellett a zlotyt és a forintot: az előbbi 3, az utóbbi 6 százalékot vesztett az év eleje óta az euróval szemben.

A további erőteljes amerikai monetáris szigorításra mindazonáltal nem minden londoni ház ad agresszív előrejelzést. A Moody's Investos Service nemzetközi hitelminősítő múlt heti elemzése szerint a reálszinten számolt amerikai szövetségi alapkamat azt jelzi, hogy az amerikai pénzügypolitikai szigorításnak "pillanatokon belül" vége lehet.

A jelenlegi 4,75 százalékos nominális szövetségi ráta a 12 hónapra átszámított maginflációval kiigazítva ugyanis 2,7 százalékos reálkamat-szintnek felel meg, ami jóval felette van az utóbbi húsz év nem recessziós időszakaira jellemző 1,9 százalékos szövetségi reálkamat-átlagnak.

A további szigorítás "már kényelmetlenül közel emelné" a szövetségi reálkamatszintet az 1990-es recesszió előtti fél év 3,5 százalékos, és a 2001-es recesszió előtti fél év 3,6 százalékos átlagához, állt a Moody's minapi londoni elemzésében.

A Goldman Sachs hétvégi globális feltörekvő piaci előrejelzése szerint azonban az amerikai és az euróövezeti pénzügypolitikai szigorítás, és a japán zérókamat-politika vége mindenképpen azzal fog járni, hogy a likviditás vezérelte hozamelőny-játék vonzereje a következő hónapokban csökken, és a befektetők figyelme ismét a feltörekvő térségi alapmutatók felé fordul.

A befektetési cég szerint ez egyben azt is jelenti, hogy az eddigi erős térségi korreláció helyett az egyes országok közötti nagyobb különbségtétel lesz a jellemző, és a befektetők "büntetni" fogják a nagy folyómérleg-hiányt és/vagy magas külső finanszírozású adósságállományt görgető országokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről