Több mint 2400 ember vesz részt 90 országból a szerdán elkezdődött Világgazdasági Fórumon Genfben. Az ötnapos találkozón harminc kereskedelmi miniszter is tárgyal majd. A résztvevők már a kezdet napján komolyan figyelmeztető jelet kaptak a globális felmelegedésről: a davosi völgyet ilyenkor méteres hó szokta borítani, most azonban még a hegyoldalak is zöldek maradtak a szokatlanul enyhe tél miatt - írja a BBC News.
A találkozó célja az alapító Klaus Schwab professzr szerint az idei évben az, hogy "megértsük az egyre skizofrénebbé váló világot", amelyebb "nehezebb és nehezebb megérteni". Bár egyes üléseken a nagypolitikát - így például az iraki háborút - tárgyalják, a legtöbb beszélgetés mégis a vállalatvezetőknek szól: elsősorban a befektetési alapokról, a nyersanyagárak emelkedéséről, és az új internet-technológiákról esik majd szó.
Ugyanakkor érdekesnek ígérkezik Angela Merkell német kancellár előadása, aki 2007-ben egy személyben tölti be az Európai Unió, és a G8, a világ hét legfejlettebb ipari államát és Oroszországot tömörítő szövetség elnöki tisztét. Merkell várhatóan külpolitikai céljairól beszél majd Davosban.
A tavalyi tapasztalatokból okulva a szervezők idén jóval kevesebb sztárt hívtak meg a Világgazdasági Fórumra. A 2006-os összejövetelen ugyanis szinte már a fórum rovására ment, hogy minden fotós Angelina Jolie-ra, Michael Douglasre, vagy Sharon Stone-ra vadászott. Idén a Föld és az emberiség jövőjéért aggódó hírességeket Claudia Schiffer modell, és Bono a U2 együttes frontembere képviseli.
A találkozó hivatalos témája idén a "folyamatban lévő hatalommegosztás", a fórum napirendje szerint ez az élet összes területét érinti. A találkozó előtt a világ hatvan országában végeztek felmérést 55 000 ember bevonásával. Az eredmények szerint a politikusokkal szemben az emberek egyre inkább a vezető üzletemberekben bíznak. A politikusokat a többség rossz, alkalmatlan vezetőknek tartja. A megkérdezettek 40 százaléka ugyanakkor bízik abban, hogy a következő generáció élete könnyebb lesz, mint a sajátja.
Az 1971 óta évente megrendezett fórumon a világ üzleti szektorának krémje vonul fel, idén több mint 800 "első ember" jelentkezett be a WEF-re, a résztvevők közül 73-an a Forbes, a Fortune vagy a Financial Times top 100-as rangsoraiban szerepelnek. A magyar delegációban ugyanakkor nem lesznek jelen a hazai vállalkozói világ képviselői.
A mintegy ezer legfontosabb üzleti szereplő nevét tartalmazó listán a volt szocialista országokat kizárólag az oroszok képviselik. Oroszország idén kiemelt szereplőnek számít, hiszen míg tavaly India és Kína volt a középpontban, most az energiacsapokkal ügyesen manőverező oroszokhoz való viszonyulást, a hatalmi viszonyok megváltozását vitatják meg a résztvevők.
A hatalmi változáson nem csupán a geopolitikai súlypontok átrendeződését kell érteni, hanem az üzleti erőviszonyok, a virtuális világ gyors és meghatározó átalakulását, a hatalom, a vagyon és a jólét minden eddiginél bonyolultabb megoszlását is - emelte ki Klaus Schwab, a davosi fórum alapítója, mai napig is aktív irányítója genfi sajtótájékoztatóján.