Vágólapra másolva!
Szombat éjfélkor lejár a gáz- és távhőtámogatási igénylések benyújtásának határideje. Aki jogosult lenne, de nem él a lehetőséggel, akár 70 százalékkal is többet fizethet a támogatott tarifánál. Már több mint kétmillióan kérelmeztek.
Vágólapra másolva!

Csak az kapja meg januárig visszamenőlegesen a teljes fűtéstámogatási összeget, aki március 31., szombat éjfélig eljuttatja jogos gáz- vagy távhő-támogatási igénylését a Magyar Államkincstárhoz (MÁK). A visszamenőleges támogatást a tavaszi hónapok számláin írják jóvá. Ha a kérelmező betartotta a március 31-i határidőt, a háromhavi támogatás akkor sem vész el, ha hiánypótlásra van szükség vagy az ügyintézés elhúzódik. Akik viszont csak április 1-je után nyújtják be az igénylésüket, azok a kérelem benyújtása utáni hónaptól kapnak támogatást. Érdemes minél hamarabb benyújtani az igénylést, mivel azzal akár 70 százalékkal is csökkenthető a számla összege. Feltéve, ha gázzal vagy távhővel fűtenek, mert egyéb fűtési módokat ez a szisztéma nem támogat.

A kormány tavaly döntött arról, hogy az addigi fogyasztás után járó fűtéstámogatás januártól a jövedelmi (és ezzel összefüggésben a családi) állapot függvényében fog járni a szociálisan rászorulóknak. Ennek során rászorultsági kategóriákat alakítottak ki, annak alapján, hogy a háztartásokban az egy főre eső jövedelem meghaladja-e az öregségi nyugdíjminimum (nettó 26 830 forint) kétszeresét, két és félszeresét, háromszorosát, illetve három és félszeresét. Így azok a családok számíthatnak kompenzációra, amelyekben az egy főre eső bevételek nem haladják meg a 93 905 forintot. A jövedelmi viszonyokról a háztartásnak kell vallania, ám az abban foglaltakat az APEH később szúrópróbaszerűen ellenőrzi a személyi jövedelemadó-bevallásokkal összehasonlítva.

Aki a gáz- és távhőtámogatási adatlap kitöltéséhez segítséget szeretne kapni, a 189-es zöld szám mellett személyesen fordulhat az ország területén lévő 174 munkaügyi kirendeltség bármelyikéhez, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) 29 megyei igazgatóságához is. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján továbbra is letölthető maga az adatlap, a kitöltési útmutató, valamint a leggyakrabban feltett kérdések és válaszok, köztük például a beszámítandó jövedelemmel kapcsolatosak. Ugyanitt megtudható a Magyar Államkincstár címlistája is, a kitöltött adatlapot ugyanis ide kell beküldeni. Amennyiben szükséges, a munkaügyi kirendeltségeken az ügyfelek adatlapot is kaphatnak, ezt azonban - kitöltve - nekik kell a Magyar Államkincstárhoz eljuttatniuk. A határidő közeledtével elképzelhetőleg ismét felszaporodik az ügyfélszolgálatok forgalma, ahogyan az január elején is történt, mivel az igényléshez a fogyasztónak a gázórát a saját nevére kell íratnia.

Az alábbi táblázat azt mutatja be, hogy az egyes alapvető családszerkezetű háztartások mekkora nettó összjövedelem alatt jogosultak támogatásért folyamodni. (A jövedelmet nem a családtagok számával, hanem az úgynevezett fogyasztási egységekkel kell elosztani.)

Családtagok száma

Az adott háztartás mekkora nettó összjövedelem alatt kaphat kompenzációt

Egyedülálló

93 905 forintig

Egy felnőtt és egy gyermek

187 810 forintig

Két felnőtt és egy gyermek

253 544 forintig

Két felnőtt és két gyermek

328 669 forintig



Március 26-ig egyébként 2 millió 125 ezer támogatási kérelem érkezett az államkincstárba, az igénylőlapok 99 százalékát dolgozták fel. Az igénylésekből 1 millió 979 ezret támogatott, harmincezer igénylést utasított el az államkincstár, és mintegy negyvenezer igénylést várnak vissza hiánypótlásra. Az igénylések megoszlását tekintve az összesen hárommillió gázfogyasztónak és a mintegy 650 ezer távhővel fűtött háztartásnak valamivel több mint a felétől érkezett támogatható kérelem a MÁK-hoz.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium adatai szerint a januárban életbe lépett kompenzációs rendszert legnagyobb arányban a leginkább rászorultak veszik igénybe. A nyugdíjminimum kétszeresét (53 660 forintot) meg nem haladó egy főre jutó jövedelmű háztartások nyújtották be a gáztámogatási kérelmek közel 40, a távhőtámogatásoknak pedig közel 35 százalékát.

Az igazságosabb rendszer kialakításának szándéka mellett a változás a költségvetési kiadások csökkentését is szolgálta, hiszen a gáz árát az állam a tavalyi évben már közel 200 milliárd forinttal támogatta. Az idei évre körülbelül 100 milliárd forintos kerettel számolnak, amit valószínűleg már csak azért sem fognak túllépni, mert az idei tél igen enyhe volt.

Április elejétől változás a korábbiakhoz képest, hogy ha a szolgáltató a tényleges fogyasztásnál nagyobb összeget számláz ki az átalánydíjas rendszerben, az éves elszámoláskor a fogyasztó döntheti el, hogy visszakéri-e a többletet készpénzben vagy az átalánydíj csökkentését kéri. Ha a fogyasztó a készpénzes visszatérítést választja, akkor a szolgáltatónak a kérelem kézhezvételétől számított nyolc napon belül fizetnie kell.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!