Új alapokra kerülhet a 2009-es költségvetés

Vágólapra másolva!
Új alapokon készül a 2009-es költségvetés - ígérik a kormányzat képviselői. Ebben már nem az előző évben kapott pénz döntené el, mely területre, mennyi jut, hanem az: valójában mennyit kell rá fordítani. Ehhez nem csupán a jogszabályi környezetnek, de a politikai hozzáállásnak is meg kell változnia.
Vágólapra másolva!

Amennyiben valódi programalapú költségvetési tervezés lenne Magyarországon, akkor a négyes metró projektjét most le kellene állítani, és újraterveztetni az egészet úgy, hogy az első "kapavágások" után ne az derüljön ki, az eredetinél a harmadával többe kerül az egyelőre nem tudni, miből finanszírozandó építkezés. Ezt a Demos Alapítvány tegnap, a költségvetési reformról szóló konferenciájának egyik előadója mondta a Népszabadságnak.

A programalapú költségvetési tervezés lényege főként az, hogy a pénzeket meghatározott prioritások mentén kijelölt célokra költik programok keretében, mégpedig úgy, hogy a célokhoz mérhető mutatókat is rendelnek. Így a közpénzek elköltése átlátható és számon kérhető lesz.

A jelenlegi jogszabályi és intézményi környezetben gyakorlatilag nem átlátható a költségvetési rendszer, és a benne dolgozók sem végzik elég felelősen a munkájukat - mondta Draskovics Tibor, a reformokért felelős kormánybiztos. A volt pénzügyminiszter szerint azonban csak akkor lehet érdemi változást elérni ez ügyben, ha az egész politikai elit hozzáállása megváltozik. Ma ugyanis jellemzően nem választunk az állam által finanszírozandó feladatok között, nincsenek prioritások, amelyek alapján megmondhatná a kormány, mire ad és mire nem ad pénzt. A döntések, bizonyos értelemben véve esetlegesek - fogalmazott Draskovics.

Az Államreform Bizottságnak 2008 tavaszára kell letennie a kormány, illetve az Országgyűlés elé olyan jogszabály-tervezeteket, amelyek az államháztartási kiadásokat számos ponton megfogják, kemény pénzköltési korlátokat állítanak, amelyeket a rövid távú politikai érdekek mentén nem lehet elmozdítani. Így a 2010-es választások előtt ezek a szabályok garantálhatják, hogy nem tér vissza a kormány a szavazatszerző költségvetési politikához

Lényeges az is, hogy az adott évi költségvetés ne csak az aktuális évről szóljon, hanem közép- és hosszú távú terveket is tartalmazzon - a nyugdíjrendszer esetében például minimum húsz évre előre kellene tudni viszonylag pontosan tervezni. Mindenesetre az első év, amikor már a szigorúbb szabályok szerint tervezik és hajtják végre a költségvetést, 2009 lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!