VPOP: utólagos vállalat-ellenőrzések 2008-ban

Vágólapra másolva!
Január 1-jétől vámügyi és biztonsági átvilágítást végez a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) a vállalatoknál, cégeknél - jelentette ki Szabó Zsolt vámigazgató kedden Budapesten.
Vágólapra másolva!

Szabó hangsúlyozta, hogy az utólagos ellenőrzés túlmutat a vámszakterület klasszikus utólagos vállalat-ellenőrzési tevékenységén, mivel magába foglalja az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Gazdasági Alapnak (EMUGA), azaz az Európai Unió által a gazdálkodóknak nyújtott támogatásnak az utólagos ellenőrzését is.

Az utólagos ellenőrzéseknél segítséget nyújt egy jelenleg a tesztelés fázisában lévő ellenőrzési kézikönyv - jegyezte meg a vámigazgató, hozzátéve, hogy a kézikönyv része egy olyan információs kérdőív, amelyet a vállalatoknak a vizsgálat előtt kell kitölteniük.

Dencs Zoltán, a VPOP ellenőrzési osztályvezetője arról tájékoztatott, hogy az ellenőrzés a teljes vállalati struktúrára kiterjed. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kockázatminősítési jogosítvány bármely európai uniós tagállamban érvényes, függetlenül attól, mely országban szerezte azt meg az adott cég. Ugyanakkor hozzáfűzte, egy tagállam vámhivatalának értesítenie kell a minősítést kiadó ország vámhivatalát abban az esetben, ha szabálytalanságot észlel a vállalatnál.

Czencz László, az EMUGA Különleges Szolgálat vezetője elmondta, hogy a 2003-as kormányhatározat szerint a vámhatóság feladata az EMUGA-támogatás utólagos ellenőrzése. Uniós rendelet értelmében valamennyi tagországnak létre kell hoznia egy különleges szolgálatot, amely egyebek mellett összeállítja az éves ellenőrzési tervet, koordinálja az ellenőrző szakemberek tevékenységét, együttműködik a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal (MVH), jelentéseket készít a vizsgálatokról és azokat elküldi az Európai Bizottságnak - fejtette ki.

Megemlítette azt is, hogy az EU-bizottság a tagállammal folyamatos kapcsolatot tart, és rendszeresen kontrollálja az utólagos ellenőrzés végrehajtásának minőségét.

Az EMUGA pénzügyi év, eltérően más területek megszokott pénzügyi időszakától, az adott év október 16-tól a következő év október 15-ig, az ellenőrzés pedig a kifizetést követő év július 1-től az azt követő év június 30-ig tart - folytatta Czencz László, hozzátéve, hogy a különleges szolgálat az ellenőrzésekről jegyzőkönyvet készít, amelyet elküld az MVH-nak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!