A kiegészítő vállalkozói tevékenységet végző nyugdíjasok járulékterhe jelentősen emelkedett. Tavaly szeptemberben a jövedelem után fizetett 5 százalékos baleseti járulékot megszüntették, helyette 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot vezettek be, ami az idén januárban 16 százalékra nőtt.
Vélhetően az idei évre előirányzott 9 milliárd forintos bevételi terv sem teljesül. Áprilisban az APEH adatai szerint 129,5 millió forintot fizettek be ilyen címen 809,4 millió forintnyi vállalkozói kivét, illetve jövedelem után, ami csaknem harmadával kevesebb, mint a tavalyi, emelés utáni havi átlag.
A csökkenésnek két oka lehet: megcsappant a vállalkozó nyugdíjasok száma, vagy kevesebb vállalkozói kivétet, illetve átalányadózó jövedelmet számoltak el. A február 15-én leadott vállalkozói szja-bevallásokat még nem dolgozta fel teljeskörűen az adóhatóság, így azt sem tudni, hogy tavaly hány kiegészítő vállalkozó tevékenységet végző nyugdíjas volt, és jövedelmük hogy alakult.
A bevallások szerint 2005-ben csaknem 77 ezer nyugdíjas vállalkozott, jó részük a tételes költségelszámolást választotta és éves szinten átlagosan 493 ezer forintnyi jövedelemre tettek szert. Az adóterhelésükre pontos adat nincs, mivel a progresszív szja-t nem csak a vállalkozási tevékenységük után fizethették. Az átalányadózást választók jóval kevesebb, átlagosan 250 ezer forintnyi jövedelemre tettek szert, ami után 47 ezer forint adót fizettek.