Az OMV egyedül is bekebelezheti a Molt

Vágólapra másolva!
Van elég forrása az osztrák OMV-nek, hogy egyedül is felvásárolja a Molt, egyáltalán nem biztos azonban, hogy a versenyjogi szabályok miatt ezt önállóan megéri neki megtennie. A finomítási és kereskedelmi tevékenységnél ugyanis szinte biztos, hogy nem engedne egyesülést a versenyhivatal. Egy biztos: a harc többszereplős, kedden több mint 216 milliárdért vettek Mol-részvényeket a tőzsdén.
Vágólapra másolva!

Soha nem látott, közel 250 milliárd forintos forgalom volt kedden a magyar értéktőzsdén, amiből a Mol forgalma 217 milliárd forintot tett ki. Ez több mint 7,2 millió darab Mol-részvény adásvételét jelentette, ami a teljes tőkének mintegy 7 százaléka. A péntek óta tartó felvásárlási harcban a Mol kedden nagyon agresszíven lépett fel a 216 milliárd forintos napi forgalomnak ugyanis több mint a felét a saját részvényvásárlások tették ki. Ugyanakkor a piacon több nagyobb szereplő is vásárol, ezek kiléte azonban egyelőre hivatalosan nem ismert. Az egyik nagyobb vevő azonban a Megdet Rahimkulov tulajdonában lévő Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB), így e vásárlások vélhetően az orosz üzletemberhez köthetőek. Abban azonban már eltérnek a vélemények, hogy a korábban az orosz Gazprom helyi embereként számon tartott orosz üzletember orosz cégnek, az osztrák OMV-nek vagy saját pénzügyi befektetésének vásárolja a papírt.

Az egyébként biztos, hogy az elmúlt időszakban sokszor tárgyalt az esetleges együttműködésről a Mol és az OMV vezetése. Ezen azonban nem született megállapodás az [origo] információi szerint ugyanis az OMV jelentős Mol-tulajdonosként képzelte el a szövetséget, míg a Mol menedzsmentje független olajcégként akart megmaradni.

Forrás: [origo]

Pénteken kezdődött a felvásárlási harc

Mindenesetre a múlt hét péntek óta szabályos háború robbant ki a Mol-részvényekért, amikor a Mol bejelentette, hogy saját részvényvásárlásba kezd a tőkeszerkezetének optimalizálása miatt, majd még aznap az osztrák OMV bejelentette: 10 százalékról 18,6 százalékra növelte részesedését. A tőkeoptimalizáló program a gyakorlatban azt jelentette volna, hogy a Mol részvényvásárlásokkal csökkenti a hatalmas és egészségtelen nettó készpénz pozícióját (a készpénz kevesebb hasznot hoz a társaság számára az alacsony kamatok miatt), majd a törvény által megvásárolható maximum 10 százalékos pakkot bevonja, ezzel növelve az egy részvényre jutó eredménynövekedést az elkövetkező években. Ugyanakkor a sajátrészvény-vásárlások oka az osztrák OMV újabb tulajdonszerzése után inkább az lett, hogy a Mol elhárítson egy ellenséges felvásárlást, mely akár az OMV, akár egy orosz társaság részéről is érkezhet.

A Mol, miután befejezte a jelenleg bejelentett sajátrészvény-visszavásárlási programját, 32,8 százalékos részesedéssel rendelkezik majd (saját tulajdonában 10 százalék lesz, 9,1 százalékot az OTP-n keresztül, 5,5 százalékot a Mangolián keresztül és 8,2 százalékot a BNP-n keresztül birtokol). A fenti részesedés egyébként addig elég egy ellenséges felvásárlás kivédésére, amíg egy ajánlattevő át nem lépi a 33 százalékos küszöböt. A törvényi szabályok szerint e határ túllépésével kötelező vételi ajánlatot kell tenni, mely lehetőséget biztosít számára, hogy 50 százalék fölé növelje részesedését a társaságban.

Az osztrákoknak van elég pénzük

Az OMV önállóan próbálkozik a Mol részvényeinek felvásárlásával, orosz cégek pedig nem szálltak be a magyar olajcég papírjaiért folyó küzdelembe - állítják részvénypiaci elemzők. Szerintük az OMV tőkeemelésből és hitelből, független tulajdonostárs bevonása nélkül is finanszírozni tudná a Mol-részvények többségének megvásárlását.

Tőkeemeléssel 1,7 milliárd euró, hitelfelvétellel pedig 3,5 milliárd euró tőkét tudna gyorsan bevonni az OMV, amelyet Mol-részvények vásárlásra is fordíthat - mondta az [origo]-nak Pletser Tamás, az Erste Bank elemzője. Az osztrák olajtársaság az így befolyó 5,2 milliárd euróból a jelenlegi áron 43,3 millió darab Mol-részvényt vásárolhat. Így további tőkebevonás nélkül az OMV 16,8-ról 56,7 százalékra növelhetné részesedését a Molban. (A 33 százalék feletti részt azonban már csak nyilvános vételi ajánlattal szerezhetik meg, aminke megvan az a kockázata, hogy 100 százalékra kell növelnie részesedését - a szerző.)

Az elemző úgy véli, hogy az osztrák olajcég nem más megbízásából, hanem kizárólag a saját érdekében vásárolja a Mol részvényeit. Az OMV-t ugyanis a Mol megszerzése után sokkal nehezebben tudná egy erősebb olajcég felvásárolni, mint jelenleg, és a két cég összeolvasztásával évente több százmillió dollárral lehetne a költségeket csökkenteni.

Pletser Tamás szerint kizárólag a gazdasági alapokat tekintve reális a Mol jelenlegi 30 ezer forintos árfolyama. Az OMV-nak azonban csak az összeolvasztással megspórolható költségek miatt 10-20 százalékkal többet ér a Mol. Azt pedig nem tudjuk, milyen társaság jönne létre a MOL-OMV összeolvadással és ez mennyivel hatékonyabb tudna lenni, mint a két társaság külön-külön.

Az Erste elemzője szerint orosz cégek az utóbbi napokban nem vettek részt a Mol részvényeiért folyó küzdelembe. Szerinte azoknak célszerűbb előbb saját infrastruktúrájuk modernizálására fordítaniuk profitjukat. Belső helyzetük konszolidálását követően pedig inkább a keleti országok, például Kína felé terjeszkedniük.

A Mol szerdán reggel hivatalosan is bejelentette, hogy a keddi 7,2 millió darabos forgalomból 5,0 millió darab részvényt vásárolt meg. Így a társaság kedden 3,4 millióról 8,3 millióra növelte a saját részvényeinek számát. A jogszabályok szerint a cég a részvények 10 százalékát, azaz 10,8 millió darab saját részvényt tarthat, így már csak legfeljebb 2,5 millió részvényt kell megszereznie, ami napokon belül megtörténhet.

Több verzió is lehet

Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője szerint az OMV lépései mögött egyrészről az lehet, hogy a társaság nem szeretné, ha orosz társaság kezébe jutna a magyar cég, ugyanis egy orosz kézben lévő Mol sokkal erősebb és agresszívebb versenytárs lenne, mint a jelenlegi, így erősebb versennyel kellene szembenéznie a régiós piacokon.

A jövőt illetően több a Raiffeisen elemzője szerint több változat is elképzelhető, melyek mind-mind másképp hathatnak a hazai olajtársaság részvényeinek árfolyamára.

1. A Mol a jelenlegi magas árszint mellett talál egy nagyobb eladót, mellyel könnyedén végrehajthatja a meghirdetett sajátrészvény-visszavásárlási programját, akkor rövid időn belül 25 000 forint környékére eshet az árfolyam.

2. Ha az osztrák cég eladja a legutóbb megvásárolt Mol-pakettjét, miután nem lát esélyt arra, hogy dűlőre jusson a hazai olajtársasággal, akkor a jelenlegi árszint csak ideig-óráig maradhat fenn ( a sajátrészvény-visszavásárlás befejezéséig), a jövőbeli további növekedés pedig valószínűtlen.

3. Egy másik lehetséges variáció, hogy az OMV megtartja jelenlegi pakkját és nem vásárol tovább, ugyanakkor a Mol nem talál blokk eladót, aminek eredményeképpen tovább folytatja az agresszív vásárlásokat. A fentiek pedig rövid távon további árfolyam emelkedést generálhatnak.

4. További lehetséges verzióként említi a Raiffeisen részvénypiaci stratégája, hogy az OMV nekikezd a 33 százalékos részesedés eléréséhez, mely még agresszívabbá teheti az árfolyam-emelkedést. Nem zárható ki az sem, hogy más lehetséges felvásárlók csatlakoznak a "játékhoz", ami könnyedén eredményezhet egy felvásárlási csatát.

Összességében a Raiffeisen elemzői továbbra is fenntartják azt az álláspontjukat, hogy a Mol részvényeinek normális értéke a jelenlegi árszint alatt van, még abban az esetben is, ha 10 százalékos részvénybevonással számolnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!