A reformtörvények elfogadását 2008 tavaszára halasztja a kormány, mégis meglehetősen vaskos - 488 paragrafusból álló módosító csomagot nyújtott be. A parlament elé beterjesztett javaslat több ponton eltér a korábbiaktól.
Az eredetileg tervezett öt kis adó helyett csak hármat vonnak össze a legújabb javaslat szerint, így a szakképzési, a rehabilitációs hozzájárulást, valamint az innovációs járulékot váltja ki az új "erőforrás-fejlesztési hozzájárulás".
A kulturális járulék és a munkaadói járulék megőrzi önállóságát, azokat az arra kötelezetteknek továbbra is fizetniük kell. Az erőforrás-fejlesztési hozzájárulást (efeho) gyakorlatilag minden cégnek fizetnie kell a korrigált nettó árbevétel (vagyis az iparűzési adó alapja) után. Az adó mértéke a cég nagyságától, pontosabban a cég által foglalkoztatott munkavállalóktól függ. A 19 fősnél kisebb cégek az árbevételük 0,3 százalékát, a 19-50 fős cégek 0,35 százalékát adózzák, míg az ötvenfősnél nagyobb vállalkozások 0,6 százalékot. Az ötvenfősnél nagyobb cégek azért fizetnek fajlagosan dupla annyi adót, mint a legkisebbek, mivel a kicsik eddig sem fizettek innovációs járulékot.
A kormány számításai szerint makroszinten nem változik a kis adók összevonásával a cégek terhelése. Ami igaz lehet makrogazdasági szinten, az nem feltétlenül érvényesül minden vállalkozásnál.
A parlament előtt fekvő adócsomagból kimaradt az ekho (egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás) kiterjesztése. Az eredeti elképzelések szerint ugyanis ezt az adónemet januártól választhatták volna egyes színházi dolgozók is, nem csupán a színészek. Valószínűsíthető, hogy a módosító javaslattal a kormánypárti képviselők pótolják a kormány eme "mulasztását". Az adótörvények vitája a jövő héten kezdődhet a parlamentben és a honatyáknak az év eleji hatálybalépéshez legkésőbb november 12-ig el kell fogadniuk.