A hétfői gyengülés oka részben az exportáló cégek papírjainak az árcsökkenése. Ezt az a félelem váltotta ki, hogy szerdán az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntést hoz, és várhatóan tovább csökkenti az alapkamatot. Ez gyengítené a dollárt, ami komoly gondot okoz a jelentős amerikai exportra termelő térségbeli cégek számára.
Kínában az irányadó tőzsdemutatót gyengítette az is, hogy az ország középső és keleti részében évtizedek óta nem esett annyi hó, mint most, ami komoly fennakadásokat okozott az élelmiszer- és energiaellátásban. A megfigyelők azzal számolnak, hogy ha tovább romlik a helyzet az energiaellátás területén, akkor tömeges gyárleállításra kerülhet sor.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 541,25 pontos, azaz 3,97 százalékos veszteséggel 13 087,91 ponton zárt. A hongkongi Hang Seng index 5,5 százalékos csökkenéssel 23 737 ponton, a szöuli Kospi mutató 3,85 százalékos hanyatlással 1627,19 ponton fejezte be a napot. A kínai Shanghai Composite index 6,8 százalékos, az indiai Sensex mutató 4,6 százalékos veszteségen volt röviddel a kereskedés leállítása előtt.
Hétfőn az európai tőzsdék is eséssel kezdhetnek
Londoni értékforgalmazók szerint hétfőn a nyugat-európai részvénypiacok komoly gyengüléssel kezdhetnek. Ennek oka, hogy pénteken hanyatlott a Wall Street és hétfőn Ázsiában jelentősen csökkentek a részvényárak a jelzáloghitel-válság hatásaival kapcsolatos aggodalmakra és azokra a félelmekre, hogy lassítja a globális gazdaságot a nullához közelítő amerikai gazdaságnövekedés.
Az értékforgalmazók becslése szerint a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 95 pont körüli veszteséggel nyithat, a frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 144 pont körüli csökkenéssel kezdhet.
Pénteken a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 1,47 százalék (34,72 pont) csökkenéssel 2326,20 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 12 207,17 ponton zárt 1,38 százalék (171,44 pont) gyengüléssel.