Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír elemzője csökkenő irányra számít a budapesti börzén az amerikai piac hétfői nagy esése után. Úgy véli azonban, hogy az esés korántsem lesz akkora, mint Amerikában, inkább iránytalan, "nyári" üzletmenet várható.
Az elemző szerint az OTP kereskedését a nemzetközi piaci hangulat mellett a grúziai válság is befolyásolja, amelyben egyelőre nem látszik a megoldás. A Magyar Telekom hétfői esését pedig azzal magyarázta, hogy akik kamatcsökkentésre számítva vásárolták korábban a papírt, a csökkentés elmaradása miatt túladtak rajta.
Lefelé nyitott Nyugat-Európa is
Kedd reggel a nyugat-európai részvénypiacok ismét lefelé tartottak, a szokásos aggodalmak miatt megint a bankok - 1,5-2,3 százalék közötti olcsóbbodással -, az erőtlen nyersanyagpiaci áralakulás miatt a bányatársaságok - 2-3 százalékos visszaeséssel - és az olajtársaságok 1,8-2,6 százalék közötti veszteséggel - a leggyengébbek.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója az első óra vége felé 0,7 százalékos veszteséggel 1160,73 pontnál tartott, 22,96 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.
Kedden a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 több mint 78 pontos veszteséggel kezdett, egy óra múlva 109,3 pontos, 1,99 százalékos veszteségnél tartott.
A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 több mint 21 pontos veszteséggel indult, egy óra múlva 36,69 pontos, 0,58 százalékos veszteségben volt.
Párizsban a CAC-40 több mint 16 pontos veszteséggel nyitott, egy óra múlva 39,99 pontos, 0,92 százalékos veszteségnél
A pénzügyi szektor húzta le a Nikkeit
A tokiói értéktőzsdén kedden nyoma sem volt a hétfői jó hangulatnak, visszatért az idegesség a pénzügyi szektor miatt. A bankok az amerikai pénzintézeteket követve vesztettek. Az általános visszaesést csak a nagy exportőrök fékezték: kissé népszerűbbek, miután a dollár újfent erősödik.
A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 99,95 pontos, azaz 0,78 százalékos veszteséggel 12 778,71 ponton zárt, a hétfői 1,68 százalékos nyereséggel szemben. Ez 16,52 százalékkal alacsonyabban az év véginél.