Az USA központi bankjának szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága (FOMC) az egyre erősebb "vágási hangulatban" változatlanul hagyta irányadó kamatát. Az uóbbi napok lavinaszerű eseményei nyomán felerősödtek a kamat csökkentésének szükségességét hangoztató vélemények, ám az amerikai jegybankárok nem gyengültek el, s 2 százalékon tartották a kamatot. Eszerint a Fed nem a kamatlazítás eszközével próbálja enyhíteni a pénzpiaci válságokozta negatív bizonytalanságot.
Az indoklás szerint a pénzügyi piacok feszültsége jelentősen növekedett és a munkapiac tovább gyengült. A gazdasági növekedés az utóbbi időben lassult, részben tükrözve a háztartási kiadások gyengülését. A szigorú hitelfeltételek, a lakóingatlan-piac folytatódó zsugorodása és az export valamelyes lassulása valószínűleg nyomot hagy a gazdaság növekedésén a következő hónapokban. Idővel azonban pénzügyi politika jelentős enyhítésének - összehangolva a piaci likviditást támogató folyamatos intézkedésekkel - segítenie kell a mérsékelt növekedést - jelezte a Fed.
A várakozásokat - amelyek alapvetően a tartás irányába mutattak korábban - inkább a kamat méréklése felé tolta a Lehman Brothers csődjelentése, az AIG tőzsdei mélyrepülése és durva leminősítése, illetve a Merrill Lynch felvásárlása az utóbbi napokban. Ennek ismeretében talán meglepetést is jelenthet a FOMC döntése, ám az augusztusban csökkenő,de még mindig magas - az energia-és az élelmiszerárak által hajtott - infláció és a bizonytalan kilátások ismeretében érthetőbb a jegybankárok óvatoskodása.
Természetesen voltak ellentétes vélemények is, amelyek szerint korai lenne a kamatvágás. Ezek szerint a monetáris lazítás (kamatcsökkentés) a piaci bizonytalanság miatt nem érné el célját, vagyis nem feltétlenül hozna több pénz a piacokra és a gazdaságot sem rázná fel a kellő mértékben.