Itt találja a válsággal kapcsolatos összes hírt!
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított összeghatár felemelése mellett az elfogadott törvényben eltörlik a betétek egymillió forint feletti részénél azt a 10 százalékos önrészt, amelyet a betéteseknek kellene állnia egy esetleges fizetésképtelenség esetén. Az Országgyűlés úgy rendelkezett, hogy a parlament elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársasági elnöktől. A módosítás akár a határozathozatalt követően egy héten belül is hatályba léphet.
Varga Mihály (Fidesz) a költségvetési bizottság előadójaként közölte, hogy a testület egyhangúlag szavazta meg a törvénymódosítást, azzal kapcsolatban két módosító indítvány készült. A benyújtott két módosító indítványt támogatta a kormány - közölte Veres János pénzügyminiszter.
Az ellenzéki oldalról érkezett a javaslathoz az a módosító indítvány, hogy a devizabetét forintosítása ne a hivatalos árfolyamon, hanem - pontosabban - az MNB hivatalos árfolyamán történjen. Maga a bizottság pedig azt a módosítást fűzte a törvényjavaslathoz, hogy az ne a Magyar Közlönyben történő kihirdetését követő harmadik napon, hanem már másnap hatályba lépjen.
Tállai András (Fidesz) hangsúlyozta, mindez nem csak a természetes személyeknek szól, hanem a gazdasági társaságoknak is. Mint mondta, a befagyott betétek után a tőke- és kamatösszegre is jár a kártalanítás. Szerinte szükség van arra, hogy a magyar befektetők garanciát, üzenetet kapjanak az államtól, amelynek alapján biztonságban érezhetik a befektetéseiket.
A törvénymódosítás szerint devizabetét esetén a kártalanítás összegének, valamint a kártalanítási összeghatárnak a megállapítása - a kifizetés időpontjától függetlenül - a betét befagyása napján érvényes hivatalos devizaárfolyamon történik.
Követjük az uniós irányelvet
A betétgarancia felső határának felemelését a kormány az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa (Ecofin) keddi döntésének megfelelően kezdeményezte. A miniszterek akkor ugyanis úgy határoztak, hogy az unió tagállamaiban 50 ezer euróra emelik a garantált betétek összegének felső határát. A miniszterek körében felmerült a határ 100 ezer euróra történő emelésének ötlete is.
Veres János pénzügyminiszter már múlt szerdán közölte, hogy a betétgarancia felső határának megemelése mellett a magyar kormány a némethez hasonlóan teljes körű garanciát vállal a lakossági betétekre. Ez azt jelenti, hogy az állam szavatolja a 13 millió forint feletti betéteket, és a pénzintézetek fizetésképtelensége esetén a betéteseknek a legfeljebb 500 ezer forintot kitevő önrészt sem kell állniuk.
A szaktárca vezetője akkor hangsúlyozta: a kormánynak az a célja, hogy a lakosság ugyanolyan biztonságban érezhesse betétjeit, mint bármelyik másik uniós államban. Ezt a pénzügyi kormányzat azért tartja szükségesnek, mert több uniós tagállam - köztük Németország, Ausztria és Szlovákia is - teljes garanciát vállal az ország pénzintézeteiben elhelyezett betétekre. Ezért hasonló kötelezettségvállalás nélkül fennáll az esélye annak, hogy a magyarországi betétek egy részét - a nagyobb biztonság érdekében - ezekbe az országokba helyezik át.
Részvényekre, befektetési jegyekre, vállalati kötvényekre nem érvényes az OBA garanciája. Azokat az OBA-hoz hasonlóan működő Befektetés-védelmi Alap (Beva) az OBA-tól függetlenül garantálja. Az Országos Betétbiztosítási Alapnak jelenleg mintegy 72 milliárd forintja van az esetleges kifizetésekre, és a korábban érvényes 6 millió forintos határ az átlagos betétnagyság hétszeresét tette ki.