A PSZÁF felfüggesztette az ingatlanalapok forgalmazását

Vágólapra másolva!
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) pénteki határozatában tíz napra felfüggesztette a magyarországi befektetési alapkezelők által kezelt nyíltvégű ingatlanalapok és ingatlanalapok alapjai befektetési jegyeinek forgalmazását. A felfüggesztés időtartalma alatt ezen alapok befektetési alapok jegyeit nem lehet megvásárolni, illetve visszaváltani.
Vágólapra másolva!

Az intézkedés célja az, hogy a felfüggesztés időtartalma alatt az érintett intézmények a megtakarítók befektetéseinek védelme érdekében a befektetési jegyek tulajdonosait tájékoztassák az ingatlanalapokba és az ingatlanalapok alapjaiba történő befektetések természetéről, értékük várható alakulásáról, kockázataikról, ezzel is segítve a megalapozott befektetési döntéseket.

Mindezekkel összhangban a PSZÁF kötelezte az érintett intézményeket, hogy a felfüggesztés időtartalma alatt módosítsák kezelési szabályzatukat a megtakarítások védelmének, a befektetők jogos érdekeinek, valamint a befektetők egyenlő elbánása elvének szem előtt tartásával. (A PSZÁF honlapján közzétett tájékoztatás szerint a döntés közel harminc alapot érint.)

Az elmúlt években jól ment az ingatlanalapoknak: plusz hozamot tudtak produkálni, mondjuk az állampapírokhoz képest, ez vonzóvá tette őket, pénzbőség jellemezte a helyzetüket. A pénzügyi válság súlyosbodásával azonban az állampapírok hozama megugrott és a betéti kamatok is emelkedtek, így utóbbiak akár néhány százalékponttal jobb befektetési lehetőséget kínáltak. Ennek nyomán pedig sok befektető elfordulhatott az ingatlanalapoktól, ami a likviditás szűküléséhez vezetett - mondta a felügyeleti döntést kommentálva Pillár Zsolt, a Generali Alapkezelő igazgatósági tagja..

Ezen konstrukciók sajátossága, hogy - nevükből adódóan - ingatlanokba fektetik a vagyonuk egy részét, a fennmaradó hányadot különböző értékpapírokban, például államkötvényekben vagy kincstárjegyekben tartják. Az ingatlanalapok utóbbi eszközökből egy darabig biztosítani tudják a likviditást, amennyiben azonban elfogynak az értékpapírok, akkor likviditási probléma jelentkezhet.

Legrosszabb esetben arra kényszerülhetnek ezek az alapok, hogy megváljanak egyes ingatlanoktól - fogalmazott Pillár Zsolt és hozzátette, a mostani rendkívül bizonytalan piaci helyzetben a pénzügyi felügyelet vélhetően a befektetők megnyugtatása miatt függesztette fel az ominózus befektetési jegyek kereskedését.

A magyarországi ingatlanalapok, alapkezelők működése stabil, a törvényi szabályokkal összhangban van, így a befektetők megtakarításai továbbra is biztonságban vannak - áll a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) hétvégi nyilatkozatában.

A Bamosz emlékeztet rá, a nyílt végű ingatlanalapok a megtakarításaikat kivonni kívánó befektetők kifizetése céljából ingatlanjaik mellett olyan likvid befektetéseket is tartanak a portfólióikban, mint az állampapírok vagy a bankbetétek. A hazai piacon az elmúlt években ezen befektetések aránya 40-50 százalékos volt, jóval magasabb, mint a törvényi előírás vagy a nemzetközi gyakorlat.

A nemzetközi pénzügyi válság hatásai azonban a hazai ingatlanalapok számára is kedvezőtlen körülményeket alakítottak ki (csökkenő állampapír-árfolyamok, magas rövid távú bankbetéti kamatok) - áll a közleményben, amely a PSZÁF határozatával összhangban rámutat: amennyiben a likvid befektetések aránya egy adott szint alá csökken, a befektetési jegyek visszaváltását fel kell függeszteni mindaddig, míg az alap kezelője nem tudja azt a megfelelő mértékig növelni.

A szövetség hangsúlyozza, hogy a PSZÁF határozata nemcsak azokat az alapokat érintette, amelyek esetében a likvid befektetések aránya nagymértékben csökkent, hanem valamennyi nyíltvégű ingatlan alapot. Ennek elsődleges oka a gyors visszaváltási folyamat elkerülése volt a Bamosz szerint.

A Bamosz azt javasolja, hogy a befektetők csak az adott alap befektetési politikájának, portfoliójának részletes megismerését követően hozzanak döntést befektetésükről a forgalmazás ismételt megindítását követően, figyelemmel arra, hogy az ingatlanalap mint befektetési forma alapvetően a közép- és hosszú távú megtakarítások célját szolgálja.

Az Erste Bank az [origo]-hoz eljuttatott közleményében tudatta: tudomásul veszi a PSZÁF döntését, de az Erste által kezelt ingatlanalapokat illetően indokolatlannak és szükségtelennek tartja az intézkedést. Bízik ingatlanalapjai jó teljesítményében, ezért azon ügyfeleinek, akiknek a kérdéses időszakban szükségük lesz az alapban elhelyezett tőkéjükre, a befektetési jegyek fedezete mellett kész hitelt adni.

Az elmúlt két hónap gyors ütemű pénzkivonása és az ingatlanértékesítések időigénye más ingatlanalapokhoz hasonlóan a Raiffeisen Ingatlan Alap esetében is ellehetetlenítette a további visszaváltások azonnali teljesítését, ez indokolta a felügyeleti beavatkozást - közölte a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő hétfőn.

A Raiffeisen Alapkezelő a közlemény szerint minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy az ingatlanalap befektetői mielőbb befektetésükhöz jussanak, addig is - az Erstéhez hasonlóan - olyan hitelkonstrukciót ajánl fel, amely kielégíti a befektetők likviditási igényeit erre az időszakra. Ez idő alatt módosítják az ingatlanalap kezelési szabályzatát a befektetések védelme érdekében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!