Lendvai Ildikó azt kérte a parlamenti pártok elnökeitől és frakcióvezetőitől, hogy személyesen vegyenek részt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által kezdeményezett gazdasági csúcson. Ezt az MSZP frakcióvezetője kedden Budapesten sajtótájékoztatón mondta.
Gazdasági terveket akkor érdemes alkotni, ha ebben valamiféle egyezség születik a gazdasági és a politikai élet szereplőivel, ez a célja a gazdasági csúcsnak - közölte a kormánypárti politikus. A miniszterelnök által hétfőn kezdeményezett gazdasági csúcsértekezlet várhatóan jövő csütörtökön, november 13-án lesz.
Lendvai szerint a 2009-es költségvetés keddi parlamenti vitájában kiderült: a pártok egyetértenek abban, hogy a kiadáscsökkentés mellé kell egy másik program is, a munkahelyek védelmével és a gazdaság élénkítésével. Hozzátette: egy ilyen megállapodás előkészítésének az a feltétele, hogy minden politikai párt a lehető legmagasabb szinten, a döntéshez szükséges mandátummal képviselje nézeteit.
A Fidesz és a KDNP gazdasági bizottsági tagjai vesznek részt a miniszterelnök által kezdeményezett gazdasági csúcsértekezleten, Orbán Viktor pártelnök nem lesz ott - reagált Szijjártó Péter keddi sajtótájékoztatóján. A Fidesz szóvivője azt mondta: a gazdasági csúcs nem lesz más, mint a gazdasági bizottság kibővített ülése, ami elég gyakori, bár eddig nem nevezték gazdasági csúcsnak.
A fideszes Matolcsy Györgyre és Fónagy Jánosra, illetve a KDNP-s Latorcai Jánosra utalva megjegyezte: három volt miniszter is jelen lesz, akik kellően magas szinten képviselik majd Fideszt és a KDNP-t.
Vita van az MSZP és a Fidesz között a kormányfő által kezdeményezett, ezermilliárd forintos növekedési alapról is. Az alap célja az volna, hogy csökkentse a vállalkozások működési kockázatait, a recesszió hatásait, segítse a növekedést és a munkahelyek megőrzését. Lendvai Ildikó szerint nagyrészt uniós pénzről és lehetséges járulékkedvezményekről van szó, amelyek benne vannak a jövő évi költségvetésben.
Szijjártó Péter viszont úgy vélte: a költségvetésben 80 milliárd forint van olyan célokra, amiről most a kormány 1000 milliárdként beszél. Hozzátette: ha valóban lenne 1000 milliárd, akkor felmerül a kérdés, hogy miért kell hitelt felvenni drágán, miért nem lehet ezt adócsökkentésre fordítani.