Harmincezer hiányszakmát tanuló szakiskolai diák részesülhet ösztöndíjban 2009 szeptemberétől a munkaerőpiacon keresett szakmák feltöltése érdekében - jelentette be Simon Gábor a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára nemrég. A szaktárca tervei szerint az ösztöndíjasok az első félévben egységesen 10 ezer forintot kapnának, majd a következő félévtől, tanulmányi eredményeiktől függően havonta 10-30 ezer forint közötti állami támogatáshoz juthatnának hozzá.
A szakiskolai tanulmányi ösztöndíj-rendszer bevezetésének a célja, hogy ösztönözze a diákokat a munkaerőpiacon keresett szakmák tanulására, csökkentsen a hiányt a keresett szakmákban. Az állami támogatással a szociálisan hátrányos helyzetű családok gyermekei számára jelentősen megkönnyítenék a szakmához jutást, csökkentenék az iskolai lemorzsolódást, továbbá az egyre nehezebb gazdasági körülmények között is biztosított lenne a fiatalok sikeres elhelyezkedése.
Simon Gábor kiemelte, hogy a meghatározott szakmákat tanuló diákoknak, ha nappali rendszerű oktatásban vesznek, részt alanyi jogon járna az ösztöndíj. A hiányszakmák régiónkénti jegyzékét a regionális fejlesztési és képzési bizottságok állítanák össze.
Kiegészítő pénzbeli juttatás
Ha a szakképző iskolában tanuló diák a gyakorlati képzését tanulószerződés alapján végzi egy, az iskolán kívüli vállalkozásnál, akkor a szakképzési évfolyam első félévében a minimálbér húsz százalékát elérő pénzbeli juttatás illeti meg. Ennek összegét a második, illetve további félévekben - a tanulmányi előmenetel és a szorgalom figyelembevételével - a vállalkozásnak emelnie kell.
Múlt év szeptemberétől él az a szabály, amely ezen felül úgynevezett kiegészítő pénzbeli juttatás biztosításával ösztönözi a pályaválasztó fiatalokat olyan szakképesítések elsajátítására, amelyekben az adott régióban nehezen biztosítható a szakképzett munkaerő, tehát hiány-szakképesítésnek minősülnek.
A hiány-szakképesítések jegyzékét az adott régióban működő regionális fejlesztési és képzési bizottságok javaslata alapján az oktatási miniszter határozta meg az Országos Képzési Jegyzékről (OKJ) szóló rendelet mellékletében. A most előterjesztett javaslat ehhez képest még ösztöndíjat is biztosítana a hiányszakmát választóknak.
Elszámolhatják a fuvarozók a jogosítvány megszerzését
A kormány és a fuvarozói érdekképviseletek közötti megállapodás értelmében a közúti szolgáltatást végző vállalkozások meghatározott munkakörben dolgozó munkavállalóinak lehetőségük lesz képzés keretében vezetői engedélyeket szerezni. Így biztosítható a fuvarozók által igényelt megfelelő jogosítvánnyal és képzettséggel rendelkező munkavállaló. A minimum C, illetve C+E vagy D, illetve D+E vezetőiengedély-kategóriához kötött gépkocsi-vezetői munkakörben foglalkoztatott munkavállalók bérköltsége után fizetendő szakképzési hozzájárulás 100 százalékát a vezetői engedélyek és az ezekhez kapcsolódó képesítések megszerzését célzó képzésekre, illetve továbbképzésekre fordíthatják a jövőben a foglalkoztatók, amit eddig nem tehettek meg.
A szakképzési hozzájárulás szabályainak a módosítására tett kormányzati javaslat a társasági törvény változására tekintettel mentesítené a hozzájárulási kötelezettség teljesítése alól a közhasznúból nonprofit gazdasági társasággá alakuló vállalkozásokat.