Ma, amikor gázszámlafizetésre alkalmas ajándékutalványt lehet venni karácsonyra (vagy bármely más alkalomra), egyáltalán nem tűnik bizarr ötletnek, hogy azzal lepünk meg valakit: tudta nélkül kedvenc márkája résztulajdonosává tettük.
A gondolat persze nem új. Régebben, amikor a részvények nemcsak elektronikusan, hanem fizikailag is az illető birtokába kerültek, Magyarországon is bevett volt a bekeretezett, díszes kivitelű értékpapírok ajándékozása - jobbára csupán egy-egy darabé, merőben szimbolikus jelleggel, mintsem valódi befektetésként.
A BÉT-en nem cifrázzák
Ez manapság elsősorban azért nem lehetséges, mert a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett cégek a tulajdonrészről évek óta nem állítanak ki efféle cifra papírt (legfeljebb korábbi keltezésű, ma már bizonyára gyűjtőknél lévő, szerfölött értékes dokumentumok jöhetnek számításba, amelyek viszont önmagukban nem képviselnek valódi tulajdonrészt).
A másik ok, hogy a részvényvásárláshoz már értékpapírszámlát kell nyitni, természetesen személyesen. A tudta nélkül tehát csak annak a nevére vehetünk akár csak egy morzsányi OTP-t, Zwackot vagy Állami Nyomdát, akinek van ilyen számlája - márpedig aki tőzsdézik, az amúgy is bármikor szerezhet magának. Az ajándék egyébként sem volna ízléses, mivel idehaza nemcsak osztalék-, de árfolyamnyereség-adó is terheli a tőzsdei befektetéseket.
Hanem külföldön minden további nélkül beszerezhetünk egy-egy, a fa alá teendő részvényt. Érdemes például körülnézni a Oneshare.com oldalon, amelyen látszik, hogy ha nem is épült még komplett iparág erre a tevékenységre, az Egyesült Államokban tőzsdén jegyzett vállalatok mezőnyében bőven van miből válogatni.
Gyerekeknek is
Ez az oldal nyilvánvalóan az ottani közönségre koncentrál: főleg a nagy amerikai vállalatok - mintegy 150 jól ismert cég - papírjait szerepelteti kínálatában. Ám ettől még mi is vásárolhatunk, és a kiszemelt, mit sem sejtő tulajdonos ugyanúgy jogosult lesz az osztalékra, a részvénykönybe is bejegyzik a nevét - minden szabályosan történik.
Európai észjárással talán meglepő, hogy tizenévesek, gyerekek, sőt csecsemők számára is ajánlanak "portfóliót". Az aktuális kedveltségi toplista élén egyenesen egy rajzfilmóriás (Walt Disney) áll. A kiskorúak megajándékozásakor azonban formálisan a szülőt vagy gondviselőt jegyzik be tulajdonosként.
A top 10 további helyezettjeinek névsora (DreamWorks, Harley Davidson, Wal-Mart, General Motors, Tiffany, Microsoft, Coca-Cola, McDonald's, Starbucks) elárulja, hogy a vevőket nem feltétlenül az üzleti megfontolások vezérlik, inkább az egyes márkákhoz való kötődés. Ugyanakkor néhány divatos "blue chip", így az Apple vagy a Google, érdekes módon hiányzik a listáról.
Idézettel, bekeretezve
Mondhatnánk, hogy ha valamikor, hát most, a tőzsdék általános mélyrepülése idején időszerű a vásárlás, de a költségeknek általában kisebb részét teszi ki az adott értékpapír piaci ára. Míg egy Ford-részvényt mostanában - tekintettel az autóipar katasztrofális helyzetére - 3 dollárért hozzánk vágnak, addig az igényes grafikai kivitelű, szabadon választható idézettel megtámogatott oklevél, a szállítással együtt, a keret anyagától függően, 29-80 dollárt kóstál.
Az e cikk írásakor a New York-i börzén 22 dollárt érő Disney tarifája 61 dollárról indul, a 44 dolláros Coca-Coláért minimum 83 dollárt kell fizetni, a 16 dolláron forgó Harley pedig 56-tól vihető. De kapható a Playboy és az egyre népszerűbb World Poker Tour versenysorozat egy-egy darabkája, egyaránt 29 dolláros diszkontáron. (Ez természetesen csak a Oneshare.com díjszabása, Amerikában és Európában is működnek még hasonló oldalak.)
A megrendeléseket jellemzően 3-6 hét alatt teljesítik, de gondoltak azokra is, akiknek sürgősebb az ajándék átadása, különös tekintettel a karácsonyra: az internetes fizetés után azonnal kinyomtatható egy szerényebb megjelenésű értesítő, amit aztán oda lehet tenni a fa alá.
Noha - egyetlen részvényről lévén szó - befektetési szempontból értelemszerűen nem nagy horderejű a döntés, fontolóra vehetjük azt is, vajon mit ígér a kiszemelt papír. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője kérdésünkre azt mondta, e pillanatban nagyon nyomott árú, de jó nevű európai, ipari részvényt lenne érdemes venni. A BMW vagy a Daimler jó választás lehet, de hozzátette, autóipari papír vételére vélhetően a jövő év eleje még alkalmasabb időpont.