Brüsszel szerint az EU-t érte támadás a gázszálítások csökkentése miatt

Vágólapra másolva!
Az energiaügyekért felelős uniós biztos bírálta a gázvita szereplőit és felszólította az érintetteket, hogy tegyenek eleget a kötelezettségüknek.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió egészét érte "támadás" azáltal, hogy Litvániába a szerződésesnél kisebb földgázmennyiség érkezik Fehéroroszág felől - jelentette ki Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse szerdán Brüsszelben.

A német biztos közleményében aggodalmát fejezte ki a felére csökkentett litvániai gázszállítás miatt, és hangoztatta, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalásokat mindenkor feltétel nélkül teljesíteni kell. "Elfogadhatatlanok az olyan gázellátás-csökkentések, amilyeneket az EU egyes tagországaiban most tapasztalnak. Ez támadás az EU egésze ellen" - fogalmazott az uniós illetékes. (Minszk szerdán bejelentette, hogy kifizette adósságát, ám ezt egyelőre a Gazprom nem erősítette meg.)

Litvánia csak Minszk felől kaphat gázt

Az orosz Gazprom energiaóriás szerda délelőtt 40 százalékra csökkentette a Fehéroroszországnak szállított földgáz mennyiségét, miután a múlt héten ötnapos határidőt szabott Minszknek felhalmozódott adósságai kifizetésére. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő pedig utasítást adott az Európába irányuló vezetékek lezárására. A potenciálisan érintett uniós tagországok (Litvánia, Lengyelország és Németország) közül mindazonáltal csak a balti állam jelezte, hogy a hozzá érkező gáz mennyisége csökkent - a visszaesés mértéke a brüsszeli közlés szerint estére 50 százalékos volt.

Az EU az elmúlt napokban többször értésre adta azon álláspontját, hogy az orosz-fehérorosz vita miatt nem érheti károsodás tagországait, és ragaszkodik ahhoz, hogy minden fél betartsa szerződésben vállalt kötelezettségeit. Oettinger orosz és fehérorosz partnerével is tárgyalt erről, és mindkettejüknél megismételte ezt a pozíciót. Az unió továbbra is szoros kapcsolatban áll az érintett országokkal - derül ki a bizottsági közleményből.

Az érintett uniós tagállamok közül éppen Litvánia van a legnehezebb helyzetben, mert Lengyelországtól és Németországtól eltérően a kieső gáz ott nem pótolható Ukrajna felől. A balti állam csak Lettország segítségére számíthat szükség esetén, de Riga is csak néhány napig tudja pótolni a kieső gázmennyiséget tartalékaiból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!