"Teljesen nyilvánvaló, hogy az eszközkezelőt, amely az első gazdasági akciótervben volt, létre kell hozni. Az a végső határidő, amikor a kilakoltatatási moratórium megszűnik" - mondta Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, Debrecen polgármestere a Hír Tv egyik pénteki műsorában, ahol más gazdaságpolitikai lépésről is beszélt.
A politikus megismételte Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábbi kijelentéseit, hogy a kormánynak csökkentenie kell az államadósságot, ezzel párhuzamosan növelnie kell a foglalkoztatottságot, és be kell indítania a gazdasági növekedést. Közölte, a kormány azt szeretné elérni, hogy azok, akik képesek dolgozni, visszatérjenek a munka világába. Ezzel Kósa utalt Orbán Viktor múlt pénteken tett kijelentésére, a kormányfő a Széchenyi-terv bemutatásakor közölte: Magyarországon nem szabad elbújni a munka elől.
Kósa Lajos a közösségi közlekedésben várható átalakításokról azt mondta, erre a célra nem lesz több pénz, mint amennyi most van, ezért az elosztást kell megváltoztatni. Hozzátette, hogy ki kell küszöbölni az azonos területeken a közlekedési cégek között fennálló érdekkülönbségeket. "A Volán és a MÁV egymással versenyzik állami támogatással a fizetőképes utasokért, ez hülyeség. Ezért kell átalakítani a rendszert" - fogalmazott Kósa, aki azt is elmondta, hogy a közösségi közlekedésnek része a parkolási rendszer, azért az utóbbiba befolyó összegeket vissza kell fordítani a közlekedésbe.
Régóta adós a kormány az eszközkezelővel
A debreceni polgármester szavai arra utalnak, hogy a kormány az április 15-éig, azaz a kilakoltatási moratórium lejártáig létrehozza az eszközkezelő társaságot, amellyel már régóta adós. A szervezet létrehozását Orbán Viktor jelentette be tavaly nyáron, amikor ismertette az első akciótervet, akkor még arról volt szó, hogy januárban kezdi meg működését a szervezet.
Ennek ellenére sem a társaság infrastrukturális háttere, sem a működését szabályozó koncepció nem készült el. A tervezetet nyár elején augusztusra, augusztusban szeptemberre, szeptemberben pedig október közepére ígérte a gazdasági miniszter, két hónappal az utolsó határidő lejárta után azonban még mindig nem hagyta azt jóvá a kormány, sőt az [origo] decemberben kormánypárti forrásokból úgy értesült, az sem kizárt, hogy az ígéretből semmi sem lesz.
Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára pedig szintén decemberben az [origo]-nak ezt nyilatkozta: "nehezen tudok időpontot mondani, de mivel az idén már nem kerül a parlament elé az eszközkezelőről szóló javaslat, így biztos, hogy ez a jövő évre marad".