Megállapodott a kötelező magánnyugdíj-pillérről a cseh kormány

Vágólapra másolva!
Csehország létrehozza a nyugdíjrendszerének második pillérét, amely az állami felosztó-kirovó rendszer mellett egy 3 százalékos járulékból finanszírozott, kötelező magánágat is létrehoz. A korábbi magyar rendszerrel ellentétben azonban nem csak magánalapba, de egy, csak állampapírokba fektető alapba is tehetik pénzüket a munkavállalók.
Vágólapra másolva!

Megegyezett a csehországi nyugdíjrendszer átalakításának alapelveiben a cseh kormánykoalíció; a reformot magán-nyugdíjalapok létesítésére alapozzák - írta pénteken a Lidové Noviny című konzervatív napilap.

Az újság értesülései szerint a koalíció azzal számol, hogy a kötelező nyugdíjbiztosítási járulék egy részét újonnan létrehozandó magán-nyugdíjalapokba irányítják át, ezzel párhuzamosan az eddig kétkulcsos - 10, illetve 20 százalékos - forgalmi adót 19 százalékos szinten egységesítik, az így megemelt áfa ellensúlyozására pedig kompenzációt kapnak az államtól a szegények, az idősek és a gyermekeket nevelő családok.

A nyugdíjreform fő eleme, hogy 2012-től kezdve a 40 éven aluli személyek jövedelmének 3 százalékát kötelező jelleggel magán-nyugdíjszámlára fogják utalni, amelyet - egyéni választás szerint - vagy valamelyik új magán-nyugdíjalapban, vagy az állam által garantált, kizárólag állampapírokba befektető nyugdíjalapban vezetnek. A járulék 2015-től 4 százalékra, 2018-tól pedig a jövedelem 5 százalékára emelkedik.

A befizetendő járulékok egy részének magánszámlákra való átirányításával az állam évente mintegy 25-30 milliárd koronás (mintegy 275-330 milliárd forint) bevételtől esik el. Ezért kerül sor az áfa 19 százalékos szintű egységesítésére, gyakorlatilag annak megemelésére.

Ezt a megoldást a legkisebb koalíciós partner, a Közügyek nevű párt eddig ellenezte. Attól tartott, hogy az áfaemelés nagymértékű élelmiszer-dráguláshoz vezetne. Petr Necas miniszterelnök és Miroslav Kalousek pénzügyminiszter viszont éppen ennek a megoldásnak az elfogadása mellett szállt síkra. Mindketten azt is kinyilvánították: ha a nyugdíjreformról nem tud megegyezni a koalíció, a kormány lemond.

A Lidové Noviny szerint az élelmiszerek árának várható emelkedését a szociálisan gyengébb rétegeknek a kormány a létminimum megemelésével fogja kompenzálni. Vagyis megemelik nyugdíjakat, a gyerekes családok pedig kedvezményeket kapnak a járulék-, illetve az adófizetés terén.

A jobbközép hárompárti koalíciónak a 200 tagú alsóházban 118 képviselője van, ami olyan többség, amellyel Csehország megalakulása óta (1993) eddig egyetlen kormány sem rendelkezett. A tavaly hatalomra került kormány mögött álló koalíció széleskörű gazdasági reformokban egyezett meg, amelyeket azonban a baloldali ellenzék elvet és bírál, mert csökkennek a szociális támogatások.

A gazdasági prioritások között van a nyugdíjrendszer átalakítása is. Necas kijelentette, hogy ezt tartja az idei év egyik legfontosabb feladatának. Szerinte, ha ezt nem sikerülne megvalósítani, akkor kormányának nincs létjogosultsága.

Csehországban évek óta folyik a vita a nyugdíjrendszer reformjáról, s több elképzelés is napvilágot látott. "Az előkészítés alatt álló nyugdíjreformot olyan lényeges ügynek tekintjük, hogy az érdekegyeztető tanácsban az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párttal is meg kívánjuk vitatni" - jelentette ki Jaromír Drábek munkaügyi és népjóléti miniszter. Az új nyugdíjrendszert a cseh kormány 2013. január 1-jén tervezi bevezetni.

2010. novemberében szavazta meg a parlamenti többség azt a mintegy 40 milliárd koronás (450 milliárd forintos) megszorító csomagot, amely első sorban a szociális juttatásokat nyírbálta meg. A lépés miatt országos sztrájkot tartottak Csehországban tavaly decemberben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről