IMF: Nem a Molra adtuk a pénzt

Vágólapra másolva!
A Valutaalap magyarországi képviselője nemtetszését fejezte ki az IMF-hitel felhasználási módjáról. "Az IMF vezetőinek hamarosan sorra kerülő értekezletén a Valutaalap kifejti véleményét Magyarország csökkenő költségvetési és külső tartalékairól" - tette hozzá a Wall Street Journalnak adott interjújában.
Vágólapra másolva!

Minden alapot nélkülöz, hogy az IMF pénzéből vásárolta volna meg a magyar kormány a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagját a Szurgutnyeftyegaztól, a hitel és a vásárlás között nincs közvetlen kapcsolat - jelentette ki Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője a Dow Jonesnak adott interjúban.

A pénzt, hiába is származik az az IMF-től és az EU-tól, a kormány arra költi, amire csak akarja, nincs megkötve a keze, szabálytalanságot nem követ el, ha abból részvényt vesz. Az IMF itteni képviselőjének kijelentése így inkább arra vonatkozhatott, hogy a pénzt nem helyes módon használja a kormány, nem arra fordítja az ország, amire a Valutaalap eredetileg szánta. Az eredeti cél a lejáró államadósság finanszírozására vagy a bankrendszer megmentése lett volna.

Ezért azonban nem fenyegeti Magyarországot büntetés. Az akció inkább csak megterheli az amúgy is konfliktusos magyar-IMF viszonyt. Mint korábbi cikkünkben írtuk: a részvényvásárlással az ország devizatartalékai csökkennek, ami növeli az ország sérülékenységét, miközben az államadósság nem csökken, és a költségvetési hiány sem lesz ettől sem nagyobb, sem kisebb.

A Valutaalap tisztségviselője a kijelentését azzal magyarázta, hogy a magyar kormány a devizatartalékból használta fel az 1,88 milliárd eurót, az ország 36 milliárd eurót meghaladó devizatartaléka viszont több forrásból áll össze, így nem lehet felcímkézni, hogy az 1,88 milliárd eurónak közelebbről mi is a forrása.

Mint ismert, Fellegi Tamás fejlesztési miniszter jelentette be kedden, hogy az IMF-hitel lehívott, de fel nem használt részéből fizeti ki a kormány a részvénypakettet. Irina Ivascsenko nemtetszését fejezte ki az üggyel kapcsolatban. Mint mondta, az eszközvásárlás (a részvényvásárlás ebbe a kategóriába esik - a szerk.) nincs összhangban az IMF magyarországi programjának, a hitelcsomagnak a céljaival, mert a mentőövet a fizetésimérleg-nehézségek kezelése érdekében adta a nemzetközi szervezet. A Valutaalap a költségvetési hiány finanszírozására és a pénzügyi szektor biztonságos működésének garantálására adta a pénzt.

Általánosságban annyi mondható, hogy ha egy ország a devizatartalékát használja fel, érdemes figyelembe venni a költségvetési és külső tartalékokat, puffereket - jelezte Ivascsenko, megemlítve, hogy az IMF vezetőinek hamarosan sorra kerülő értekezletén a Valutaalap kifejti véleményét Magyarország csökkenő költségvetési és külső tartalékairól.

Érdemes tudni, hogy a jegybanknál levő 36 milliárd eurós devizatartaléknak van egy 3,3 milliárd eurós része, az a kincstári egységes számla egyenlege, amely felett a kormány rendelkezik. A pénz valójában az IMF és az EU hiteléből származik, a lehívott, de el nem költött részt tartja a kormány az MNB-nél. Ebből a pénzből fizeti ki a magyar állam az oroszokat a Mol-részesedésért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!