A képviselők rövid időn belül másodszor is átírták az idei költségvetést.
Pár hete a Mol-részvénycsomag megvásárlása miatt emelték meg csaknem 500 milliárd forinttal, 1184 milliárd forintra a magyar kimutatás szerinti költségvetésihiány-előirányzatot. Az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszakának mai, utolsó napján pedig a minisztériumokat, központi államigazgatási szerveket érintő takarékossági csomagról határoztak.
Átvezették a költségvetésen a kormány azon döntését, miszerint a februárban létrehozott 250 milliárd forintos stabilitási tartalékot nem lehet elkölteni, a zárolt pénzeket a kormány véglegesen elvonja a minisztériumoktól. Ez 182 milliárd forintos kiadáscsökkentést jelent. A takarékossági csomag másik része pedig pluszbefizetést ír elő néhány szervezet, így például a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a közlekedési hatóság, a bányászati és földtani hivatal számára.
A közigazgatásra koncentrálódó megszorításra főként azért van szükség, mert bizonyos adóbevételek (áfa, eva, társasági adó) jócskán elmaradnak a tervezettől, és egyes kiadási sorokon (közoktatási és szociális normatívák, önkormányzatoknál dolgozók bérkompenzációja) túlfutás mutatkozik. A 250 milliárdos megtakarítási csomag ezt az egyenlegromlást ellensúlyozza, vagyis az 1184 milliárd forintos, pár hete módosított hiányelőirányzat ettől nem változik.