Miután 2004 óta Magyarország folyamatosan túlzottdeficit-eljárás alatt állt, pedig többször megígérte, hogy 3 százalék alá szorítja a hiányát, "az Európai Bizottság elérkezettnek látta az időt, hogy példát statuáljon rajtunk" - mondta Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a köztévé Ma Reggel című műsorában.
Az Európai Bizottság kezdeményezésére az Európai Unió befagyaszthatja a kohéziós alapok kifizetéseit Magyarország felé a túlzottdeficit-eljárás miatt. (A kohéziós alapok adják azokat az uniós pénzeket, amelyek célja a szegényebb tagállamok felzárkóztatása.) Az államtitkár azt állította, hogy az Európai Bizottság fenyegetése "nem is nekünk szól", hanem inkább a többi tagállam számára akarnak példát statuálni.
Azzal érvelt, hogy Magyarország érdemi előrelépést tudott elérni a hiány leszorításában, több tagállam azonban túllépi a 3 százalékos küszöböt. Az Európai Bizottság őszi kitekintésében szereplő adatok szerint Magyarország mellett hat tagállam hiánya volt 2011-ben 3 százalék alatt, Máltáé pedig pont 3 százalékon.
Varga Mihály azt mondta, az "Unió egyelőre - úgy tűnik - vitatja a 3 százalék alatti hiányt". A hivatalos számítások szerint a magyar államháztartás tavaly többletet mutatott, vagyis teljesítette az uniós kritériumot, viszont ezt csak a nyugdíjpénztári vagyon állami kézbe vételével tudta megtenni, a nélkül messze túllépte volna a 3 százalékos hiányt. A kormány egy jelentést készített, amellyel vitatkozik az Unió álláspontjával.
Az unió kilátásba helyezett szankciója "azt jelenti, hogy egy tagország, ebben az esetben sajnos éppen Magyarország, a kohéziós alapok támogatásához nem tud hozzájutni" - mondta Varga, de hozzátette, hogy "nem tudjuk még, hogy mennyire komoly a szándék". Elmondta azt is, hogy a három ügyben indított kötelezettségszegési eljárások mellett "még egy eszközzel sarokba szorítják Magyarországot" a kohéziós támogatások felfüggesztésének kilátásba helyezésével.