Többórás késéssel, csütörtökön késő este elkezdődött Brüsszelben az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli találkozója a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetésről. A vezetők először Martin Schulzcal, az Európai Parlament (EP) elnökével folytatnak eszmecserét. Az EP élesen ellenzi a radikális kiadáscsökkentések tervét.
Herman Van Rompuy, a tagországok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke délelőtt óta folyamatosan tárgyalt külön-külön minden egyes EU-ország, valamint a jövőre taggá váló Horvátország első számú vezetőjével. E beszélgetéssorozat nyomán igyekezett kompromisszumos javaslatcsomagot összeállítani.
Az EU honlapján megjelent a tárgyalás kezdetén elmondott beszéde. Azzal kezdte, hogy hosszú és nehéz menet lesz, de szerencsére ilyenre csak hétévente egyszer van szükség. Az általa összeállított javaslatot visszafogottnak nevezte, és arra figyelmeztetett, hogy a feleknek érzékenynek és realistának kell lenniük.
A találkozót nem sokkal éjfél után már fel is függesztették, péntek délre halasztották a folytatást. Ennek az az oka, hogy Herman Van Rompuy átdolgozott tervezetét az állami vezetőknek tanulmányozniuk kell. Az első értesülések szerint a kiadási főösszeget illetően Van Rompuy további csökkentést indítványoz, ám a mezőgazdasági támogatások és az úgynevezett strukturális alapok keretét - idetartoznak a Magyarország számára kiemelten fontos kohéziós alapok is - az eredetileg elképzeltnél kisebb mértékben kurtítaná meg.
Van közös hajó, de úszni is lehet
A tagállami vezetők érkezésükkör adott rövid nyilatkozatai kevés derűlátást tükröztek: mindenki azt hangsúlyozta, hogy nagyon nehéz lesz megállapodni, és többen bírálták a kemény költségvetési lefaragásokat követelő brit álláspontot. Amikor Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt arról kérdezték a riporterek, hogy szerinte a britek "benne tudnak-e maradni a közös hajóban", azt válaszolta: "a britek tudnak úszni".
Orbán Viktor miniszterelnök a megérkezésekor azt mondta, azért megy be, hogy Magyarország pozícióit jelentősen javítsa. Később a sajtóirodája kiadott egy közleményt arról, hogy Orbán "lefolytatta Brüsszelben a költségvetési tárgyalások első fordulóját Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével". Az egyeztetésen megerősítette a korábban kifejtett magyar álláspontot: "világossá tette, nem fogadja el, hogy egy olyan uniós költségvetés szülessen, mely méltánytalan helyzetbe hozza Magyarországot".
Werner Faymann osztrák kancellár azt mondta, lehetséges, hogy a britek merev álláspontja miatt jövő januárig elnapolják az Európai Unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről szóló csúcstalálkozót. Ő volt sorrendben az utolsó, aki Van Rompuyjel tárgyalt.