Pénteki elemzésünkben már kitértünk rá, hogy a technológiai részvények ugyan fundamentális értelemben alulértékeltnek tűnnek, a szektort leképező ETF grafikonja nem igazán fest vonzó képet, technikai szemmel további esésekre számíthatunk. Részben ennek is betudható, hogy a vezető amerikai indexek közül leginkább technológiai fókuszú Nasdaq 100 technikai képe is inkább esést vetít előre, dacára a mai emelkedési kísérletnek.
Minden összejött
A napi grafikonra tekintve a kemény ellenállások egész garmadája nyomja lefelé a Nasdaq 100 indexet. Az elmúlt hetekben két fals kitörésre futotta csak az index erejéből, de mindkétszer visszafordult a 200 napos mozgóátlag alá. Amíg a 200 napossal birkózott az index, "megérkezett" az 50 napos mozgóátlag is, és szintén lefelé tolja az indexet.
A 200 napos mozgóátlagot felülről metsző 50 napos mozgóátlag ráadásul "halálkereszt" formációt alkotott, ami nem véletlenül kapta ezt a nevet, a tőzsdei folklór szerint hosszabb távú csökkenő trend előjele lehet.
A november közepén indult gyors felpattanás emellett éppen fontos Fibonacci-szintekig vitte el az indexet, és jelenleg is valamivel a 38,2 százalékos Fibo alatt motoszkál. Ez arra utal, hogy a megelőző meredek esés természetes korrekcióját láthattuk, és miután ez megvolt, ismét esés következhet.
A rövid távú kép alapján az első markáns megálló, amennyiben az index folytatja az esését, valahol 2500-2525 pont körül következhet, azaz a november közepi mélypont környékén, de elképzelhető, hogy az indexet csak a 2480 pont környékén húzódó következő támasza tudja a megfogni.
Nasdaq 100 index (napi grafikon)
Az emelkedő trend még él
A heti grafikon rövid távon nem ennyire negatív a kép, az index továbbra is emelkedő trendben mozog, erről pattant fel november közepén. Az viszont egyértelműen az esés lehetőségét növeli, ha ez a felpattanás valóban ilyen alacsonyra sikerül, mint ahogy most kinéz. Ez hosszabb távon akár egy tekintélyes fej-váll alakzat kialakulásához is vezethet.
A hosszú távú jelentősebb esés valószínűségét növeli a márciusban és szeptemberben kirajzolt dupla csúcs is. A magasabb csúcshoz ráadásul az MACD-ben lényegesen alacsonyabb maximumérték társult, ez az erőteljes negatív divergencia tartósabban is meghatározhatja az irányt.
2440 pont környékén található a heti grafikon legmarkánsabb támasza, nem kizárt, hogy ha beindul az esés, akkor ennek tartósságát is leteszteli az index. Mivel heti grafikonról van szó, egy-két hónapnál előbb erre kár számítani. Az emelkedő trend törése viszont akár még év vége előtt megtörténhet, ha az esés mellett dönt a Nasdaq 100.
Nasdaq 100 (heti grafikon)
Talán túl egyértelmű is?
Érdemes mindezeken felül hozzátenni, hogy annyira egy irányba mutat szinte minden, hogy valószínűleg sokan készülnek már egy újabb jókora esésre az indexben. A piac viszont a tapasztalatok alapján általában arra szeret menni, amerre a legtöbb meglepetést és "fájdalmat" tudja okozni, így nem lehet kizárni, hogy egy huszáros fordulattal átugorja az előttünk álló napokban a felette tornyosuló ellenállásokat a Nasdaq 100 index. Amíg ez nem következik be, addig azonban a további esésnek kell nagyobb valószínűséget adnunk, ami akár tartós, hosszabb távra elnyúló trendfordulót is előre vetíthet.