AVIVA (London): Mozgóátlagról pattanhat
Tegnap ismét felpattant a 365 pennys szintről az árfolyam, megcélozva a 390 pennyt (3,9 font). Ennek sikerességét egyelőre az RSI emelkedő trendje és az MACD közelgő vételi jelzése támogathatja meg. Siker esetén 42,5 illetve 450 pennynél találhatók újabb ellenállások.
Egyelőre a 365-390 pennys szint közé szorult be az Aviva kurzusa. A sáv alját tulajdonképpen az 50 napos mozgóátlag is erősíti, így letörése negatív szignál lenne. Nem sokkal lejjebb található 350 pennynél az emelkedő trendvonal, ami szintén támaszként funkcionálhat. Ezt követően a 200 napos mozgóátlagban bízhat a biztosító részvénye.
Aviva napi grafikon (London)
Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik. A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük. |
ARM HOLDINGS (London): Célba vette a történelmi csúcsot
1000 pennys, azaz 10 fontos történelmi csúcsa felé vette az irányt a chipgyártással foglalkozó ARM Holdings árfolyama. Egyelőre úgy néz ki, hogy a 750 pennys lokális csúcson sikerrel jutott túl a kurzus, ha kitart a trendvonal, akkor a 2000-es évek elején felállított csúcsszint lehet a papír célja. Kedvező fejlemény az indikátorok emelkedő trendje, melyek az emelkedő trendet erősíthetik.
A 850 pennys szint eleste esetén 790 pennynél húzódik a következő támasz, melyet az 50 napos mozgóátlag is megerősített. Ezt követően 650, illetve 600 pennynél találhatók komolyabb menedékszintek. Utóbbit a 200 napos lélektani mozgóátlag is segíti. Bár a túlvett zónába érkező RSI még nem számít eladási jelzésnek, azért mindenképp figyelmeztető jelzésként érdemes rá tekinteni.
ARM Holdings napi grafikon
Mi az RSI? Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek. Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor. Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni. |
SMITH & NEPHEW (London): Karnyújtásnyira került a csúcshoz
Továbbra is történelmi csúcsa közelében tartózkodik az orvosi eszközöket fejlesztő cég árfolyama. A lélektanilag fontos 745 pennys szintet 2011 elején állította fel a részvény. Ha sikeresen legyűri ezt a kurzus, akkor a fontos Fibonacci-vonalak alapján 788, illetve 816 penny közelében lelhet akadályra az árfolyam. Ezt az eshetőséget erősíti jelenleg az RSI és az MACD emelkedő trendje is.
Lefordulás esetén 700, illetve 645 pennynél lelhet támaszra abban az esetben a Smith & Nephew, ha lefordulna a csúcsról. A 200 napos mozgóátlag szintén fontos szintnek ígérkezik. A túlvett RSI-re egyaránt érdemes lehet odafigyelni.
Smith & Nephew napi grafikon
MACD Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási. |