A forgótőke jobb menedzselésével a vállalkozások forrásokat szabadíthatnak fel, mégis sok pénz ragad a cégekben - áll az Ernst & Young friss tanulmányában, a Forgótőke-menedzsment felmérése 2012-ben. "A válság következtében a szokásos üzletmenet fenntartásában hagyományosan szerepet játszó források - így a banki és egyéb pénzpiaci hitelezés - eltűntek vagy nehezen elérhetővé váltak. Ez természetszerűen hozta magával, hogy a forgótőke-gazdálkodás a korábbinál sokkal fontosabbá, a túlélés nélkülözhetetlen eszközévé vált a vállalkozások számára" - mondta Tüske Balázs, az Ernst & Young Tranzakciós tanácsadási szolgáltatások partnere.
A tanácsadó cég forgótőke-gazdálkodásról készített legutóbbi összeállítása szerint a közép- és délkelet-európai térségben működő vállalkozások forgótőke-teljesítménye 2010-hez képest 2011-ben romlott. Az idei elemzés azt mutatta, hogy a felmérésben részt vevő 150 vállalkozás összesen még mindig 20 milliárd eurót tart szükségtelenül lekötve forgótőkeként. Ez az összeg - az egy évvel ezelőttihez hasonlóan - a vállalatok árbevételének 8%-ának felel meg. 2010-hez képest 2 milliárd euróval, azaz 10%-kal nőtt a forgótőkében tartott összeg. Ez azt jelenti, hogy átlagosan az éves árbevétel 8%-ával lehetne csökkenteni a forgótőkét.
A forgótőke teljesítményének 2011-es romlása (ha nem tekintjük a gáz- és olajszektort) a kintlévőségek és a készletállomány emelkedésével magyarázható, amit részben ellensúlyozott a szállítói kifizetések kitolása.