Csökkent a hazai vállalati felvásárlások értéke

Vágólapra másolva!
69 százalékkal, 550 millió dollárra esett a magyarországi vállalati felvásárlások és fúziók becsült összege az Ernst and Young szerint. Magyarország ezzel az teljesítménnyel a hatodik lett a régióban.
Vágólapra másolva!

A magyarországi vállalati felvásárlások és fúziók (M&A) értéke 69 százalékkal csökkent tavaly, becsült összege 550 millió dollárra esett - mondta Dezse Margaret, az Ernst and Young vezető partnere hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján.

Az Ernst and Young felmérése szerint a régión belül tavaly a magyar M&A piac csak a hatodik volt, a török (17 milliárd dollár), a cseh (8,3 milliárd), a lengyel (8 milliárd), a szlovák (3,4 milliárd) és a román (800 millió) mögött. A magyar tranzakciók 32 százalékánál hozták nyilvánosságra az üzlet értékét, szemben a 2011. évi 43 százalékkal. Magyarországon tavaly 82 tranzakciók zártak le, az üzletek átlagos értéke 6,7 millió dollár volt.

A felmérésben csak a privátszféra felvásárlásai és fúziói szerepelnek, így például a 2011. évi magyar statisztika nem tartalmazta a Mol részbeni visszavásárlását - mondta Dezse Margaret, hozzátéve, hogy "ha a BorsodChem 2011. évi 900 millió dolláros tranzakciójával tisztítjuk a 2012-es adatot, akkor már nem olyan nagymértékű a tavalyi visszaesés".

A magyar tranzakciós piacot tavaly is a belföldi szerződések uralták, ami az összes ügylet 63 százalékát jelenti. A határon túli befektetések közül három a Molhoz kapcsolódik két cseh és egy kazahsztáni üzlettel, az Olajterv a cseh villamosenergia-szektorhoz tartozó I&C Energót vásárolta fel. A külföldi cégek magyarországi befektetései közül az angol és a francia cégek 4-4 tranzakcióval, az amerikai és cseh társaságok 3-3 tranzakcióval szerepelnek.

A 11 országot magába foglaló régióban összesen 42 milliárd dollárra becsüli az M&A piac 2012-es értékét az Ernst and Young, ez az összeg 17 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!